06.05.2019/11:46

Sieci spożywcze globalnymi liderami we wdrażaniu technologii blockchain

Wielkie sieci detaliczne, takie jak Walmart czy Carrefour, intensywnie wdrażają technologię blockchain do śledzenia drogi produktów spożywczych w łańcuchu dostaw żywności. Według danych firmy analitycznej Gartner, cytowanych przez portal Coin Rivet, do 2025 r. 20 proc. sieci ze światowej czołówki będzie korzystać z tej technologii.

Jak wyjaśnia Joanne Joliet, starszy dyrektor ds. badań w firmie Gartner, technologia blockchain zwiększa pewność konsumentów co do pochodzenia do produktów oraz buduje ich zaufanie i lojalność do detalistów. Branża wykorzystuje blockchain do zapewnienia transparentności drogi produktów w łańcuchu dostaw, co w praktyce może być przydatne także dla potrzeb wewnętrznych, np. gdy zachodzi konieczność wycofania jakiejś partii z rynku – relacjonuje serwis specjalistyczny Coin Rivet.

Sieci takie jak Carrefour czy Walmart wdrażają własne systemy śledzenia drogi produktów „z pola na stół” i skłaniają swoich dostawców do wykorzystywania blockchain. Z kolei wielkie koncerny, np. Unilever czy Nestle, korzystają z tej technologii do śledzenia drogi surowców i wykrywania źródeł ewentualnych zanieczyszczeń.

Carrefour zamierza do końca 2019 r. wdrożyć blockchain do monitorowania pochodzenia 20 proc. asortymentu ze swojej oferty spożywczej. Obecnie detalista monitoruje w ten sposób drogę 20 z 300 produktów spożywczych marki własnej. W najbliższych miesiącach liczba ta wzrośnie o kolejne 40.

Testy wdrożeniowe blockchain detalista prowadzi we Francji, Belgii, Włoszech, Hiszpanii i Chinach. W tych krajach konsumenci mogą zasięgnąć informacji o pochodzeniu produktów po zeskanowaniu kodu QR. Usługa na razie spotyka się z różnym zainteresowaniem konsumentów. Jako ciekawostkę serwis Coin Rivet podaje przykład owoców pomelo – podczas gdy konsumenci w Chinach skanowali kody na co drugim lub co trzecim owocu, to w Belgii czy Hiszpanii sprawdzali średnio zaledwie jeden na 20.

Źródło: coinrivet.com

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.