11.07.2020/17:41

Sieci Tesco, Aldi, M&S i Sainsbury's nie kupią chlorowanego kurczaka z USA

Sieci supermarketów z Wielkiej Brytanii zapowiedziały, że nie będą kupować po Brexicie chlorowanego kurczaka i wołowiny z hormonami z USA – donosi busisessinsider.com. Krzyżuje to szyki tym, którzy zabiegali o zniesienie brytyjskich norm żywnościowych w celu zapewnienia wymiany handlowej pomiędzy Wielką Brytanią a USA.

Surowe brytyjskie normy żywności zabraniają importu takich produktów, ale rząd Borisa Johnsona w zeszłym miesiącu otworzył furtkę do zniesienia zakazu importu produktów, gdy Wielkiej Brytanii nie będą obowiązywać unijne przepisy handlowe w 2021 r.

Rzecznik sieci sklepów Mark’s&Spencer powiedział redakcji Business Insider, że firma ma na uwadze brytyjskich rolników i to się nie zmieni. Sieć marketów zobowiązała się do sprzedaży żywności od wyselekcjonowanych sprzedawców. 

Takie same oświadczenia wydały Sainsbury's i The Co-op. Pierwsza firma powołała się na przestrzeganie standardów a druga zadeklarowała, że będzie sprzedawać wyłącznie brytyjskie mięso. Dave Lewis, szef Tesco powiedział w wywiadzie dla „Financial Times”, że Tesco jako detalista musi szanować to, czego oczekują klienci.

W podobnym tonie wypowiedziała się sieć Aldi. „Wielka Brytania ma jedne z najwyższych standardów jakości żywności na świecie, a nasze zaangażowanie w pozyskiwanie wyłącznie kurczaka i wołowiny z tego kraju oznacza, że nasi klienci wiedzą, że zawsze kupują produkty Aldi wysokiej jakości po bezkonkurencyjnej cenie” – podał niemiecki dyskonter w oświadczeniu.

Kilkadziesiąt brytyjskich członków parlamentu, w tym wielu członków Partii Konserwatywnej Johnsona, wezwało go do nieakceptowania importu produktów rolnych z USA o niższym standardzie w umowie handlowej, powołując się na obawy dotyczące dobrostanu zwierząt.

Teraz niektóre z największych supermarketów w Wielkiej Brytanii robią to samo, ostrzegając rząd Wielkiej Brytanii, że nie będą sprzedawać chlorowanego kurczaka i wołowiny z hormonami, jeśli zostanie ona sprzedana do Wielkiej Brytanii w ramach umowy o wolnym handlu.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.