26.05.2021/09:55

Skarbówka ma pilnować leżakowania alkoholu? Konfederacja Lewiatan krytykuje pomysł

Konfederacja Lewiatan krytykuje pomysł resortu rolnictwa na nowe zadania nadzorcze dla urzędników, którzy mieliby pilnować leżakujących alkoholi – donosi Puls Biznesu.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi pracuje nad przepisami nakładającymi na fiskusa nowe zadania. Chodzi o pilnowanie procesu leżakowania alkoholi takich jak np. whisky, brandy czy wódka. 

Zdaniem Konfederacji Lewiatan oddanie kontroli nad leżakowaniem alkoholi fiskusowi jest nieuzasadnione i nieefektywne. „KAS nie posiada żadnego doświadczenia ani wykwalifikowanego personelu w zakresie znajomości procesu leżakowania napojów spirytusowych” – wskazuje KL w swojej opinii. 

Dalej eksperci Lewiatana wskazują, że „nie jest jasne, dlaczego kwestie technologiczne dotyczące produktu miałyby być przekazane organowi skarbowemu. Leżakowanie napojów spirytusowych jest procesem technologicznym, nie zaś skarbowym, i wydaje się, że właściwa do kontroli tego procesu powinna być Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych.”

Sporo kontrowersji wzbudza też tzw. karta leżakowania, którą producent będzie musiał zgłosić w ciągu 24 godzin. Według ekspertów Lewiatana jest to zbyt krótki termin. „Jeżeli napój spirytusowy, którego dotyczy karta, zostanie rozlany w piątek albo w przeddzień dnia świątecznego, to przedsiębiorca może nie dotrzymać wskazanego terminu” – alarmują. Za podanie niewłaściwych danych w karcie leżakowania grozi odpowiedzialność karna.
 

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także