04.06.2018/13:30

Sklepy będą samowystarczalne energetycznie [WYWIAD z A. Szymanikiem z firmy Danfoss Poland]

Rozmowa z Andrzejem Szymanikiem, managerem ds. kluczowych klientów firmy Danfoss Poland

Podczas konferencji Engineering Tomorrow Talks poruszyliście Państwo temat tego, czy supermarkety mogą stać się wirtualnymi elektrowniami. Co kryje się za tym hasłem?

To kwestia związana z instalacjami sklepowymi. Jednym z tego typu rozwiązań jest takie zaprojektowanie instalacji chłodniczej, aby sklep produkował również ciepło, które będzie odzyskiwane z urządzeń chłodzących. Taki sklep mógłby ewentualnie zasilać energią nawet sieć miejską. Nie zawsze jest to możliwe ze względów technicznych, ale bardzo prawdopodobne jest, że sklepy stawać się będą samowystarczalne, jeżeli chodzi o energię cieplną.

Taka placówka, będzie mogła ogrzewać cały budynek przez cały rok, bez konieczności stosowania dodatkowych źródeł ciepła. Jednym z rozwiązań może być także wykorzystanie energii np. do podgrzewania wody w myjni samochodowej, w przypadku, jeżeli znajduje się ona obok sklepu.

W jaki jeszcze sposób sklepy mogą zwiększać poziom swojej energooszczędności?

To zależy od wielkości sklepu, ale np. supermarkety, jako obiekty o dużej powierzchni, dają możliwość zainstalowania na dachu sporej ilości paneli fotowoltaicznych. Pozwala to wykorzystywać nasłonecznioną powierzchnię i wykorzystywać energię słoneczną.

To droga, którą supermarkety powinny również brać pod uwagę. Czy zbilansuje się to na tyle, że taki sklep zupełnie przestanie pobierać energię z sieci? Raczej nie, ale na pewno w wielu przypadkach pozwoli to na znaczące zmniejszenie zużycia energii.

W perspektywie ilu lat moglibyśmy wypracować w Polsce model duński, w którym duże sklepy zasilałyby jednocześnie sieć swoimi nadwyżkami energii?

Nie oczekiwałbym, że w ciągu 5 najbliższych lat większość sklepów będzie na tyle energooszczędna, aby produkować energię. To wszystko odbywa się etapami, niepostrzeżenie i trwa dosyć długo. Powstają już sklepy, które w dużej części zabezpieczają swoje potrzeby, jeżeli chodzi o ciepło, także w Polsce.

Energooszczędne koncepcje zaczynają już być realizowane, ale raczej nie będą to rozwiązania całkowicie powszechne - inwestorzy mają różne motywacje, potrzeby i środki. Trudno więc przewidzieć kiedy model energooszczędnych sklepów stanie się szeroko stosowanym standardem, tym niemniej trend w kierunku poszukiwania i stosowania takich rozwiązań w praktyce jest już wyraźnie widoczny.

Dostępne są różne rozwiązania, tak więc sądzę, że w praktycznie każdym przypadku można znaleźć odpowiednią drogę do poprawy efektywności energetycznej sklepu, taką, która będzie dopasowana do oczekiwań i możliwości inwestora.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.