03.08.2018/08:49

Sklepy z odzieżą są najbardziej oblegane pod względem programów lojalnościowych

Konsumenci poniżej 18. roku życia najczęściej uczestniczą w programach lojalnościowych sklepów odzieżowych ze wszystkich grup wiekowych. Deklaruje to 75 proc. z nich. Osoby mające 15-18 lat wykazują wyjątkowe zainteresowanie modą. I dotyczy to także młodych mężczyzn. Nastoletni ludzie chcą mieć ubrania znanych marek i dobrych projektantów. To w połączeniu z niską siłą nabywczą, sprawia, że są najbardziej wrażliwi na rozmaite zniżki.

Potencjał w żywności i elektronice

– Na drugim miejscu całego zestawienia znalazły się sklepy z produktami spożywczymi. W ich programach uczestniczy 30 proc. respondentów z tej grupy. Wysoka częstotliwość robienia zakupów sprzyja rozwojowi rozmaitych systemów lojalnościowych. Moim zdaniem, odsetek klientów korzystających z tego rodzaju udogodnień może wzrosnąć w ciągu najbliższych 3 lat nawet do 50 proc., jeśli Polacy nie będą musieli nosić przy sobie plastikowych kart – zaznacza Katarzyna Czuchaj-Łagód, dyrektor zarządzająca firmą badawczą Mobile Institute.

Z kolei Norbert Kowalski, dyrektor zarządzający Grupą AdRetail, zauważa, że więcej mężczyzn, niż kobiet korzysta z programów lojalnościowych w sklepach z żywnością – 34 proc. vs 30 proc. Różnica jest wprawdzie niewielka, ale pokazuje, że partnerzy coraz częściej robią tego typu zakupy, a tym samym mocniej angażują się w domowe obowiązki. W tym zakresie sporo się zmieniło na przestrzeni ostatnich 10 lat.

– W kategorii sklepów z produktami spożywczymi najbardziej aktywni są klienci po 55. roku życia. Prawie połowa z nich potwierdza swoje uczestnictwo w ww. programach. Zapewne mocno zależy im na optymalizacji codziennych zakupów. Niemniej karty lojalnościowe są dość popularne we wszystkich grupach wiekowych. I to może być zasługą świetnie działających systemów w niektórych sieciach, zwłaszcza w dyskontach – ocenia Maciej Tygielski.

Na trzeciej pozycji wśród badanych kategorii znalazły się sklepy z elektroniką. Do ich programów należy 27 proc. internautów, czyli niewiele mniej, niż w branży spożywczej. W opinii Katarzyny Czuchaj-Łagód, to wysoki wskaźnik, spowodowany połączeniem kilku elementów. Po pierwsze, klienci przykładają dużą wagę do marki tego typu sprzętu. Stanowi ona istotny czynnik zakupowy, ponieważ kupującym bardzo zależy na wysokiej jakości i niezawodności produktów. Po drugie, taki asortyment zwykle ma wysoką wartość. Ponadto widoczne jest zwiększone zapotrzebowanie polskich konsumentów na artykuły elektroniczne, szczególnie tzw. gadżety. 

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • Zniesmaczony millennials 03.08.2018

    Programy lojalnosciowe to żenada - zbieranie punktow ktorych nie mozna wydac na co sie chce (drogeria na litere r), przelicznik za zakupy gorszy niz na zachodzie (hipermarket t.), zbieranie milionow pkt zeby starczylo na patelnie albo kubek (market k.), zasypywanie smsami i znizkami ktore sa czesto na towar ktory jest w niepelnej rozmiarowce (obuwniczy c.) czy moze karta ktora daje niewiele natychmiastowych znizek (dyskont b.)? Dziekuje za takie mierne benefity, sukcesywnie rezygnuje z wszystkich programow lojalnosciowych, bo korzysci z tego mam mierne. Jedyne korzysci to wg mnie ma chyba ten co handluje moimi danymi i informacjami jaki towar kupuje.

Zostaw komentarz Komentarz dodany pomyślnie - oczekuje na weryfikację

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.