11.10.2018/15:48

Solidarność zaprezentowała raport o skutkach zakazu handlu w niedziele

Związkowcy z NSZZ "Solidarność" zaprezentowali w czwartek 32-stronicowy raport dotyczący skutków ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele. W publikacji zawarto wyniki zleconych przez związek badań, jakie przeprowadzono wśród pracowników sieci handlowych. Okazało się, że aż... 90 proc. ankietowanych kobiet oraz 92 proc. ankietowanych mężczyzn pozytywnie ocenia ograniczenia niedzielnego handlu.

Zanim jednak bardziej szczegółowo omówimy wyniki badania, pochylmy się przez moment nad jego metodologią. Badanie na próbie 612 osób przeprowadzone zostało w sierpniu i lipcu br. przez firmę Nextmen HR Consulting, należącą do Mateusza Warchała, który wielokrotnie występował jako ekspert "Solidarności", a także był współautorem obywatelskiego projektu ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele. Jak dowiedział się portal wiadomoscihandlowe.pl, badanie przeprowadzone zostało jedynie wśród pracowników zatrudnionych na stanowisku kasjera-sprzedawcy, którzy przed marcem br. (wtedy weszła w życie ustawa) pracowali w sklepach w niedziele, a po marcu przestali (pracują tylko w inne dni). Czyli wśród faktycznych beneficjentów ustawy.

To oznacza, że do badania nie zostały zaproszone osoby, które nadal handlują w niedziele po wejściu w życie zakazu, gdyż ich pracodawca korzysta z jednego z ponad 30 wyjątków przewidzianych w ustawie. To m.in. pracownicy piekarni, aptek, stacji benzynowych, czy e-sklepów. Można założyć, że wielu takich pracowników wyrażałoby się krytycznie na temat ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele, zwłaszcza jeśli pierwotnie liczyli, że zostaną nią objęci.

- Nie badaliśmy tych wyłączeń, bo nie ma takiej możliwości. Do takich pracowników bardzo trudno jest dotrzeć, ponadto jest ich niewielu - powiedział portalowi wiadomoscihandlowe.pl Mateusz Warchał.

Co więcej, respondenci to osoby zatrudnione jedynie w tych sieciach, przy których istnieją struktury związkowe "Solidarności". Jak zdradził Mateusz Warchał, badanie przeprowadzone zostało wśród pracowników kilkunastu sieci handlowych. Respondentami byli pracownicy sklepów wielkopowierzchniowych i dyskontów, ale także butików mieszczących się w galeriach handlowych. Kwestionariusze - wydrukowane lub internetowe - zostały wypełnione przez pracowników tak z dużych, średnich, jak i małych miast Polski. W grupie badawczej odnotowano aż 83 proc. kobiet, a 17 proc. mężczyzn.

W adnotacji do raportu autorzy badania zapewniają, że "prace badawcze przeprowadzone zostały niezależnie, a strona zamawiająca oraz inne strony trzecie nie miały możliwości ingerencji w badania oraz w treść raportu". Dowiadujemy się także, iż "forma i treść kwestionariusza oraz założenia metodologiczne badania" zostały skonsultowane i zatwierdzone przez Zakład Ergonomii Centralnego Instytutu Ochrony Pracy - Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie. Kwestionariusz składał się z 15 pytań, a ankietowani mieli możliwość wyboru jednej lub niekiedy wielu odpowiedzi.

Dodaj komentarz

7 komentarzy

 • jaobin 12.10.2018

  Przystawka pisu - Solidarnośc podobnie jak populiści z pisu stosuje manipulację, mataczenie. To dzisaj nie jest związek zawodowy a grupa aparatczyków kolaborująca z pisem. Z dawną "Solidarnością" nie mają nic wspólnego.

 • Groszek 12.10.2018

  Nieroby i gównojady związkowe ! Jak za komuny , towarzysze k...a i mać ! Do roboty !!!

 • OBYWATEL 12.10.2018

  Wśród zwolnionych z tego powodu nie przeprowadzili? Czasy związków zawodowych chyba już minęły. Teraz pracowników broni rynek! Bujara i Duda do roboty!

 • Gość 11.10.2018

  Prowadzę firmę, polski sklep, zatrudniamy 30 osób, dzięki zakazowi handlu w niedzielę, ocieramy się o dno. Zamknięte niedziele zabrały nam 500 000 obrotu, co zachwialo na maxa kondycję finansową. Dyskonty zbierają żniwa maxa. Ustawa napisana nie dla pracowników tylko dla zachodnich sieci. Jeśli ktoś chce pracować w niedzielę to niech pracuje za podwyższoną stawką oczywiście i byliby zadowoleni.

 • solidarny 11.10.2018

  Pełna profeska, dziwne że 100% badanych nie jest zachwycona zakazem

 • Greg 11.10.2018

  A ja zbadalem ze 100% pracownikow zgadza sie ze zarabiam za malo. Badanie zostalo przeprowadzone przezemnie i na mnie. Nie zapytalem innych bo trudno do nich dotrzec.

 • Pracownik 11.10.2018

  widze, ze badanie to pelna profeska
  Gratuluje ....

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.