11.09.2017/14:21

Spada liczba zwolenników zakazu handlu w niedziele, jest więcej niezdecydowanych

Ponad 56 proc. Polaków nie chce wprowadzenia zakazu handlu w niedziele. Ponad 26 proc. jest za jego wprowadzeniem – wynika z najnowszego sondażu, przeprowadzonego na zlecenie „Rzeczpospolitej”. Rządzący mają twardy orzech do zgryzienia.

Wyniki najnowszego sondażu wskazują, że Polacy w większości nie chcą zakazu handlu w niedziele. Uczestnicy badania przeprowadzonego przez SW Research na zlecenie „Rzeczpospolitej” na pytanie „Czy należy wprowadzić zakaz handlu w niedziele?” „Nie” odpowiedziało 56,4 proc. „Tak” 26,3 proc., a zdania nie miało 17,3 proc. respondentów.

Przeciw zakazowi częściej są mężczyźni (61 proc.) niż kobiety (51 proc.). Zdecydowanie nie chcą zakazu osoby powyżej 50 r.ż. (62 proc.) o wykształceniu podstawowym lub gimnazjalnym (68 proc.) dochodzie powyżej 5 tys. zł (66 proc.) oraz mieszkańcy miast o populacji 200 – 499 tys. mieszkańców (73 proc.).

Badanie przeprowadzone przez IBRiS dla „Rzeczpospolitej" równo rok temu – w połowie września 2016 r. – przyniosło trochę inne wyniki. Nieco mniej niż obecnie, bo 50 proc. ankietowanych uważało, że sklepy powinny w niedzielę pracować tak jak w dni powszednie, natomiast za wprowadzeniem zakazu handlu było 46 proc. respondentów – prawie dwa razy więcej niż obecnie. Niezdecydowanych pozostało zatem tylko 4 proc.

Co ciekawe, z badania przeprowadzonego przez CBOS pod koniec września 2016 r. wynika, że zakaz handlu w niedziele miał prawie dwukrotnie więcej zwolenników (61 proc.) niż przeciwników (32 proc.). Zdecydowanie przeciwnych zakazowi było zaledwie 15 proc. badanych, a raczej przeciwnych 17 proc. Umiarkowanych zwolenników zakazu było wtedy 27 proc. a zdecydowanych 34 proc. Warto ponadto zwrócić uwagę na fakt, że osób, które nie miały zdania w tym temacie było zaledwie 7 proc.!

Z kolei sondaż przeprowadzony w październiku 2016 r. przez Millward Brown dla "Faktów" TVN oraz TVN24 wykazało, że 53 proc. Polaków nie popierało wprowadzenia zakazu handlu w niedzielę, natomiast za wprowadzeniem zakazu było 39 proc. ankietowanych. W tym badaniu odsetek niezdecydowanych również był niski – tylko 8 proc. badanych nie miało wyrobionego zdania.

Jak wskazano w Komunikacie Forum Obywatelskiego Rozwoju pt. „12 fałszywych argumentów za zakazem handlu w niedziele”, przytoczony wyżej sondaż CBOS był jedynym, w którym Polacy poparli zakaz handlu w niedziele, podczas gdy w pięciu innych sondażach byli mu przeciwni:

 • Instytut Badań Pollster dla "Super Expressu" (62% przeciw)
 • Maison&Partners dla Money.pl (46% przeciw, ciągle więcej niż zwolenników)
 • SW Research dla „Newsweeka” (55% przeciw)
 • IBRiS dla „Rzeczpospolitej” (50% przeciw)
 • Milward Brown dla TVN (53% przeciw)
Dodaj komentarz

4 komentarze

 • Poli 13.09.2017

  Sondaże??? same bzdury, dlaczego nie zarobią referendum, to dopiero da właściwe wyniki.Przynajmniej każdy będzie mógł się wypowiedzieć,a nie tylko niektórzy.

 • Beata 12.09.2017

  Jak spada co za bzdury ci co chcieli zakazu dalej tego chcą i z niecierpliwością czekają.Mam kontakt z wieloma ludźmi z różnych grup społecznych i większość jest za wolnymi niedzielami więc niewiem na kim te badania robiono :( Czy dla Was robienie zakupów w nidziele jest jedyną rozrywką??

 • powlutka z Poznania 12.09.2017

  (komentarz usunięty przez moderatora; prosimy o zachowanie kultury dyskusji na forum)

 • Eleonora 11.09.2017

  Kłamstwo!!! Zapytać wszystkich,a nie tylko wybranych, wtedy się okaże.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.