03.03.2017/11:06

Spadły zapasy wszystkich głównych odmian jabłek w Polsce

Z informacji opublikowanych przez Światowe Stowarzyszenie Producentów Jabłek (WAPA) wynika, że na początku stycznia stan zapasów jabłek wyniósł 1 233 tys. t i był niższy o 6% w porównaniu do początku 2016 r. Spadły zapasy wszystkich głównych odmian owoców. Warto jednak podkreślić, że najniższa dynamika spadku została odnotowana w BZ WBK.

W chłodniach sadowników dominuje odmiana Idared. Zapasy wyniosły 320 tys. t, co oznacza spadek o 6% m/m. Spośród krajów, dla których opublikowane zostały dane o odmianach, Polska ma największe zapasy tych jabłek.

Jednym z powodów znacznego zmniejszenia zapasów może być ożywienie w eksporcie. Nie ma jeszcze danych za grudzień oraz styczeń, jednak z danych IERiGŻ wynika, że w miesiącach IX-XI za granicę sprzedano 52 tys. t więcej niż w analogicznych okresie poprzedniego roku, co przełożyło się na 45% wzrostu w relacji rocznej.

Zanotowano tez wzrost cen jabłek. W I połowie lutego średnia cena skupu owoców deserowych kształtowała się blisko 1 zł/kg. Był to poziom zbliżony do ubiegłorocznego. Jest jednak zbyt wcześnie ,aby stwierdzić czy poprawa sytuacji ma charakter trwały.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.