15.05.2019/20:47

Spar International: Nic nie wiemy o postępowaniu przed sądem w Katowicach [TYLKO U NAS]

- Spar International ma wiedzę tylko o postępowaniu wszczętym na wniosek Spar Polska w marcu przed sądem w Rzeszowie. Wniosek został jednak odrzucony - poinformowali redakcję portalu wiadomoscihandlowe.pl przedstawiciele Spar International. Jednocześnie podobny komunikat wystosowało Spar Group: "Do chwili obecnej nie otrzymaliśmy od żadnego sądu w Polsce żadnej informacji o jakimkolwiek toczącym się postępowaniu z udziałem The Spar Group Ltd" - piszą w komunikacie.

Oświadczenia obu firm to reakcja na oficjalny komunikat Spar Polska z 15 maja. Przypomnijmy, polska spółka poinformowała, że w wyniku decyzji sądu w Katowicach przedstawiciele Spar Group i Spar International mają zakaz kontaktowania się z franczyzobiorcami sieci Spar w Polsce.

- Umowy licencyjne Spar International podlegają jurysdykcji sądów w Holandii, dlatego spór sądowy ze Spar Polski zostanie podjęty przez sąd w Amsterdamie jeszcze w tym miesiącu - poinformowali redakcję portalu wiadomoscihandlowe.pl przedstawiciele Spar International.

Jednocześnie, jak zaznaczają, Spar International podejmie wszystkie niezbędne środki by mocno bronić interesów marki Spar i organizacji Spar. Zdradzają także więcej szczegółów związanych z wypowiedzeniem umowy franczyzowej polskiej spółce Spar z Rzeszowa.

- Spar International zawczasu powiadomił Spar Polska o posiadaniu prawa do wypowiedzenia licencji, po uprzednim podjęciu wszelkich dostępnych kroków, przed ostatecznym rozwiązaniem umowy w dniu 22 lutego 2019 roku - pisze holenderska firma.

Jednocześnie jak zaznaczają jej przedstawiciele, Spar International ma wiedzę wyłącznie o wniosku złożonym przez Spar Polska w połowie marca w rzeszowskim sądzie. Jednak sąd w Rzeszowie go oddalił, przez co Spar International twierdzi, że wniosek ten został rozstrzygnięty "na korzyść Spar International". Sąd miał uznać, że umowa między Spar Polska i Spar International nie jest wiążąca. Spar Polska miał nie wnosić apelacji od tej decyzji, ale wycofał ją z sądu.

- Od tego momentu Spar International nie był informowany o żadnych kolejnych krokach prawnych przed jakimkolwiek sądem w Polsce - pisze Spar International.

Jednocześnie firma zadeklarowała, że wszystkie roszczenia Spar Polska są przez nią odrzucone, bowiem jakakolwiek decyzja sądowa tej wagi wymagałaby udziału przedstawicieli obu stron, a tak się nie stało. - Jeśli jakakolwiek decyzja zapadła, będzie jedynie tymczasowa i zapewne zostanie cofnięta i zmieniona po apelacji - pisze Spar International.

W podobnym tonie brzmi komentarz przygotowany przez drugą firmę - Spar Group z RPA. - Spar Group Ltd. potwierdza, że spółka do chwili obecnej nie otrzymała od żadnego sądu w Polsce żadnej informacji o jakimkolwiek toczącym się postępowaniu z udziałem The Spar Group Ltd. Jeżeli dostaniemy taką informację, będziemy mogli poinformować opinię publiczną o kolejnych krokach - piszą w komentarzu.

Jak zaznaczają, Spar Group koncentruje się  obecnie na planach dotyczących polskiego rynku. - Nasza strategia opiera się na wdrożeniu wartości i najlepszych praktyk Spar Group  Ltd. wynikających z ponad 50 lat obecności na rynku w 10 krajach na świecie oraz prowadzeniu naszej działalności w oparciu o zaufanie i współpracę z naszymi franczyzobiorcami. Naszym celem jest ochrona praw, wsparcie oraz ostateczny sukces niezależnych sprzedawców detalicznych na całym świecie, także w Polsce - pisze firma w komentarzu.

Dodaj komentarz

5 komentarzy

 • Andrzej G 16.05.2019

  Blackroot- nie bójmy się tez powiedzieć , ze wysłał swoich zaufanych ludzi na rozmowy a oni go zdradzili dla stołków ! A pracowali dla Leszka lat wiele za gruba kasę ! Ale apetyt rośnie w miarę jedzenia !

 • blackroot 16.05.2019

  ~Marek prawda jest taka, że niepoważny to jest tylko i wyłącznie Leszek Bać. Człowiek działa teraz jak niezrównoważony. Nie myśli racjonalnie. Już dawno sam zaprosił ich do rozmów, żeby zaproponowali kwotę do przejęcia. Niestety on nie zaakceptował tego, że nie pasowały mu pieniądze. Zrobił to tylko dlatego, że chciał mieć władzę i tych wszystkich Andrzejów trzymać przy stołku. Niestety ale ci właśnie Andrzejowie nic nie robili. Nie mieli pojęcia o detalu. Tylko garstka ludzi coś wiedziała o prowadzeniu sklepów. Reszta to nie wiem czy w ogóle chodzili sami na zakupy i widzieli kiedyś sklep. Lecha zgubiła pycha, chciwość posiadania władzy. Poza tym to hazardzista i nie bójmy się o tym powiedzieć. Ma z tym problemy do dziś.

 • Marek 16.05.2019

  To ze twierdzą ze Sad wniosek odrzucił to nic nie znaczy!Moze odrzucił bo ktoś go złożył do niewłaściwego Sądu!Fakt jest jeden te Spary z Holandii czy z RPA są mało poważne! Tak się spraw w dużym biznesie nie załatwia

 • Zielony Ludzik 15.05.2019

  Kto w końcu chce wejść do Polski?! SPAR Group ? SPAR International ? Czy Se-Spara-tyści

 • Nomad79 15.05.2019

  Jakie wygrali przed sądem? Oddalenie sprawy nie jest jej wygraną. Jakaś rzetelność dziennikarska...

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.