04.05.2020/11:18

Sphinx szykuje się już na otwarcie gastronomii. Jakie zasady wdroży sieć?

Otwarcie lokali gastronomicznych w Polsce zaplanowane jest w ramach tzw. trzeciego etapu odmrażania gospodarki zaplanowanego przez rząd. Nie została jeszcze podana data rozpoczęcia tego etapu, jednak ze wstępnych deklaracji przedstawicieli rządu wynika, że nie będzie to wcześniej niż 18 maja.

Póki co gastronomia serwuje dania jedynie na wynos i z dowozem. Jednak niektóre sieci szykują się już na pełnoprawne reotwarcie swoich lokali. Jedną z nich firma Sphinx, zarządzająca 175 lokalami takich sieci jak Sphinx, Chłopskie Jadło, Piwiarnia Warki, Fabryka Pizzy, WOOK, czy Meta Seta Galareta.

Spółka opracowała 10 nowych procedur bezpieczeństwa sanitarnego, które będą obowiązywać w lokalach po otwarciu gastronomii. Mają one na celu minimalizować ryzyko nawrotu koronawirusa i zwiększać bezpieczeństwo gości, a także pracowników restauracji.

- Zależy nam na tym, aby nasze restauracje były strefami wolnymi od koronawirusa oraz żeby były to miejsca bezpieczne dla naszych gości i pracowników. Stąd "Antywirusowa Dziesiątka Sfinksa" – mówi cytowana w komunikacie Dorota Cacek, wiceprezes zarządu Sfinks Polska.

Jak czytamy, poza obowiązującymi dotychczas zasadami w zakresie czystości, higieny oraz bezpieczeństwa firma wdroży we wszystkich sieciach dodatkowe procedury:

1. Stoliki będą dezynfekowane po każdym gościu oraz w dowolnym momencie na prośbę gości.
2. Kelnerzy i kucharze będą mieli obowiązek noszenia maseczek i rękawiczek.
3. Restauracje zapewnią gościom płyn dezynfekujący w toaletach oraz w widocznym miejscu na sali konsumpcyjnej.
4. Karty menu będą dezynfekowane po każdym użyciu.
5. Na prośbę gościa udostępniane będą jednorazowe sztućce.
6. Przyprawy będą serwowane w jednorazowych opakowaniach.
7. Naczynia i sztućce będą podwójnie wyparzane i dezynfekowane.
8. Pracownicy restauracji przystąpią do pracy po codziennym pomiarze temperatury.
9. Wszystkie klamki oraz włączniki w restauracji będą dezynfekowane kilka razy dziennie.
10. Liczba audytów bezpieczeństwa zostanie podwojona w całej sieci.

Przedstawiciele Sfinksa podkreślają, że powyższa lista to "efekt pracy zespołów wewnętrznych, dostawców oraz konsultacji z ekspertami zewnętrznymi". - Już teraz kończymy przygotowania w zakresie zapewnienia środków dezynfekcyjnych i środków ochrony dla pracowników oraz przeprowadzenia cyklu szkoleń dla restauratorów i personelu - dodaje Dorota Cacek.

Zgodnie z deklaracją sieci, lista w przyszłości "będzie rozszerzana o kolejne punkty, w tym o nowe zasady, które będą wprowadzane przez rząd, a które nie są jeszcze uwzględnione w nowych procedurach spółki".

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • Przemas922 12.05.2020

    popieprzylo ich całkowicie z tymi rygorami

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.