17.09.2020/12:22

Właściciele sklepów obchodzą prawo? Poseł pisze do minister rozwoju

Paweł Papke (KO) złożył interpelację w sprawie opłaty za uzyskanie koncesji za sprzedaż niskoprocentowego alkoholu. Sugeruje, że sprzedawcy obchodzą prawo, żeby zaniżać wysokość wspomnianej opłaty.

Poseł zauważa, że opłata za hurtową sprzedaż napojów do 18% zawartości alkoholu wydawana jest na 2 lata i opłacana z góry. Dla osób, które taką koncesję otrzymują pierwszy raz koszt to 4000 zł.

„Wielu z przedsiębiorców, po upływie ważności zezwolenia, korzysta z luki prawnej, która zezwala na drobną zmianę nazwy firmy lub NIP-u. Powoduje to, że stawka w wysokości 4000 zł dla przedsiębiorców występujących o zezwolenie po raz pierwszy oraz tych, których wartość sprzedaży w roku poprzedzającym wygaśnięcie zezwolenia nie przekroczy 1 000 000 zł, dotyczy także ich. Bez względu na osiągnięty dochód ponownie płacą stawkę w wysokości 4000 zł, ponieważ dokonują kosmetycznej poprawki w nazwie firmy” – pisze były siatkarz.

Powołuje się przy tym na lokalnych przedsiębiorców z woj. warmińsko-mazurskiego, którzy poinformowali go o problemie zaniżania płatności.

„Sprawa jest także monitorowana przez urzędy skarbowe, które dopatrzyły się tego procederu i unikania płacenia stawek za przedłużenie ważności zezwolenia, gdy roczna wartość przekracza 1 000 000 zł, a podmioty prowadzone są przez tych samych właścicieli, którzy dokonują minimalnej zmiany w nazwie firmy” pisze i dopytuje, czy ministerstwo zamierza zmienić prawo, aby zapobiegać tego typu ruchom oraz czy prowadzone są z przedsiębiorcami konsultacje w celu stworzenia odpowiednich przepisów.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także