18.04.2017/10:24

Sprzedawcy prasy też odczują skutki zakazu handlu w niedziele

Wydawcy prasowi i sprzedawcy prasy odczują skutki zakazu handlu w niedziele - przekonują przedstawiciele Kolportera. Jak zdradzają, wartość niedzielnego obrotu prasą w skali miesiąca (dane uśrednione ze stycznia i lutego br.) to 3,7 proc. całości obrotu saloników prasowych Kolportera.

- To średnie dane z saloników prasowych Kolportera ze stycznia i lutego br. – To stosunkowo niewiele. Warto jednak zauważyć, że obecnie w niedzielę nie pracują wszystkie punkty handlowe, mające w ofercie prasę. Otwarte są przede wszystkim te zlokalizowane w galeriach i centrach handlowych, hiper- i supermarketach, na dworcach i terminalach lotniczych. Oczywiście czynne są także stacje paliw, jednak w nich asortyment prasowy jest z reguły mniejszy niż w salonikach czy kioskach – mówi Dariusz Materek, rzecznik prasowy Kolportera. – Zdecydowana większość tytułów sprzedaje się przede wszystkim w dni robocze są jednak kategorie prasowe, które charakteryzują się wysoką sprzedażą właśnie w niedziele – dodaje Materek.

Przedstawiciel Kolportera zdradza, że o ile w pozostałe dni tygodnie najchętniej kupowanymi są czasopisma dla pań, magazyny telewizyjne oraz czasopisma społeczno-polityczne (dzienniki i tygodniki opinii), to w niedzielę prym wiodą wydawnictwa kolekcjonerskie (karty, naklejki), magazyny i książeczki dla dzieci, a także wydawnictwa specjalistyczne.

– W niedziele do galerii handlowych wybierają się często  rodziny z dziećmi. Przy okazji głównych zakupów, odwiedzają też salonik prasowy, gdzie rodzice kupują swoim pociechom karty kolekcjonerskie, książeczki lub magazyny dziecięce – mówi Dariusz Materek. – Zakładamy, że po wprowadzeniu zakazu handlu w niedzielę właśnie te tytuły odczują spadki sprzedaż, choć mogą one dotknąć i pozostałych wydawnictw – z uwagi na zamknięcie galerii czy supermarketów działające w nich saloniki będą tego dnia również nieczynne.

Dodaj komentarz

3 komentarze

 • tomasz33 10.05.2017

  Mam mały sklep we franczyzie i mnie ta ustawa doprowadzi do bankructwa. Podpisałem apel do Kaczyńskiego, bo nie chcę zamykać interesu.
  https://secure.avaaz.org/pl/petition/Prezes_Partii_Prawo_i_Sprawiedliwosc_Jaroslaw_Kaczynski_Ratujmy_male_polskie_sklepy_franczyzowe_przed_zakazem_handlu_w_n/?pv=7

 • marecki 07.05.2017

  Ciekawe, kiedy Unia Europejska się zainteresują sprawą ustawy o zakazie handlu w niedziele. A na pewno się zainteresuje, szczególnie, że wg ekspertów są w niej zapisy niezgodne z konstytucją

 • miro 01.05.2017

  Na szczęście pis już nie popiera tak w ciemno tego projektu Solidarności, tylko zaczyna punktować jego błędy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.