07.01.2023/12:58

Sprzedaż detaliczna żywności w Unii Europejskiej idzie w dół

W listopadzie 2022 roku wyrównany sezonowo wolumen handlu detalicznego w Unii Europejskiej wzrósł o 0,9 proc. w porównaniu z październikiem 2022 roku – podał Eurostat. Indeks drgnął do góry, ponieważ w poprzednim miesiącu obroty handlu detalicznego spadły o 1,4 proc. Optymizmen nie napawa za to wskaźnik dotyczący żywności.

Według najnowszych danych Eurostatu w porównaniu do listopada 2021 skorygowany kalendarzowo wskaźnik sprzedaży detalicznej spadł w UE o 2,4 proc.

Wolumen handlu detalicznego w listopadzie 2022 roku w porównaniu z październikiem 2022 roku wzrósł o 1,6 proc. w przypadku produktów nieżywnościowych i o 0,8 proc. w przypadku paliw samochodowych, ale spadł o 0,6 proc. w przypadku żywności, napojów i tytoniu.

Wśród państw członkowskich, dla których dostępne są dane, największy miesięczny wzrost całkowitego wolumenu handlu detalicznego odnotowano w Hiszpanii (+3,6 proc.), Polsce (+2,6 proc.) i Szwecji (+2,3 proc.). Największe spadki zaobserwowano w Luksemburgu (-2,0 proc.), Francji i Chorwacji (po -1,0 proc.) oraz Słowenii (-0,5 proc.).

Ogólnie w porównaniu do danych ubiegłorocznych w UE wskaźnik zmniejszył się o 4,0 proc. w przypadku żywności, napojów i tytoniu oraz o 2,2 proc. w przypadku produktów nieżywnościowych. Wzrost nastąpił jedynie w przypadku paliw samochodowych (o 5,2 proc.).

Największy roczny spadek całkowitego wolumenu handlu detalicznego odnotowano w Danii (-7,4 proc.), Belgii (-6,0 proc.) i Niemczech (-5,7 proc.). Największy wzrost zaobserwowano na Łotwie (+10,7 proc.), w Słowenii (+7,5 proc.) i Polsce (+5,7 proc.).

 

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz Komentarz dodany pomyślnie - oczekuje na weryfikację

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także