02.04.2019/09:02

Stanisław Szwed: Zakaz handlu w niedziele nie doprowadził do upadłości małych sklepów

- Zmiany strukturalne w sektorze oraz ewentualnie wynikające z ograniczenia handlu w niedziele odpowiadają za relatywnie niewielką część spadku liczby małych sklepów - tłumaczy w odpowiedzi do interpelacji poselskiej Stanisław Szwed, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Interpelację do ministerstwa skierowała posłanka PO, Bożena Kamińska. W piśmie zwróciła uwagę na duży spadek liczby małych sklepów w 2018 roku.

Zdaniem ministra Szweda, duża liczba likwidacji małych sklepów nie wynika bezpośrednio z wprowadzenia zakazu handlu w niedziele. - Według danych REGON spadek liczby podmiotów w handlu detalicznym rozpoczął się na długo przed wprowadzeniem ograniczenia handlu w niedziele, dlatego nie powinien być traktowany jako skutek zmiany legislacyjnej, a raczej długofalowa tendencja wynikająca m.in. z koncentracji rynku w branży handlowej, przewagi cenowej większych podmiotów, zmiany wyborów konsumentów, a w konsekwencji spadku rentowności małych sklepów - komentuje.

Jak wylicza, od początku 2016 roku do początku 2018 roku zlikwidowano nawet 40 tys. podmiotów w sekcji handlowej. Ogółem liczba podmiotów zatrudniających do 9 osób w handlu detalicznym spadła z 593 tys. do 553 tys.

- Od marca 2018 r., tj. od czasu wprowadzenia ograniczenia handlu w niedziele, według danych REGON liczba podmiotów w handlu odnotowała dalsze spadki, jednak szczegółowa analiza danych miesięcznych wskazuje, że za większość tego spadku odpowiada jednorazowe wykreślenie dużej liczby podmiotów, które nastąpiło w lipcu 2018 r. w wyniku zmiany przepisów - tłumaczy.

Chodzi o wykreślenie z rejestru prawie 106 tys. podmiotów, których wpisy nie zostały odnalezione w zbiorach KRS z okazji zmian w ustawie o KRS.

- W ciągu ostatniego roku (koniec lutego br. w stosunku do końca lutego 2018 r.) liczba podmiotów w handlu detalicznym ogółem spadła o 8 245, jednak tylko w lipcu 2018 r. spadek wyniósł 6 986, co oznacza, że zmiany strukturalne w sektorze oraz ewentualnie wynikające z ograniczenia handlu w niedziele odpowiadają za relatywnie niewielką część tego spadku - deklaruje Stanisław Szwed.

Co ciekawe, jak zauważa wiceminister, potencjalny negatywny wpływ ograniczenia handlu w niedziele na liczbę sklepów jest zauważalny dopiero w tym roku, czyli po zmniejszeniu liczby niedziel handlowych do średnio jednej w miesiącu. - W styczniu 2019 r. liczba podmiotów handlu detalicznego spadła o ok. 2,5 tys., by w lutym nieznacznie wzrosnąć - dodaje.

Stanisław Szwed w odpowiedzi na interpelację stwierdził, że obecnie procedowany jest poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.