04.12.2018/14:19

Stokrotka przejmuje sieć Sano! Czy firmę z Koszalina czeka rebranding i zniknie jak Aldik?

Należąca do Maxima Grupe sieć handlowa Stokrotka przejęła Sano, inną sieć detaliczną działającą na polskim rynku. Spółka została nabyta od powiązanych udziałowców. Połączenie spółek zakończy się na początku 2019 roku.

Sano posiada 36 sklepów oraz prowadzi działalność e-commerce. Najwięcej sklepów stacjonarnych, bo 13, działa w Koszalinie, w Bydgoszczy mieści się dziewięć placówek Sano, w Kołobrzegu trzy, a w Szczecinku i Człuchowie po dwie. Sieć ma jeszcze po jednym sklepie w Białogardzie, Słupsku, Gryficach, Połczynie Zdroju, Świdwinie, Chojnicach i Gdańsku. W 2017 roku przychody Sano przekroczyły 71 mln euro. Spółka zatrudnia ponad 900 pracowników.

Co istotne, niektóre sklepy Sano przeszły w ubiegłym roku gruntowną modernizację. W placówkach zmieniono wystrój i aranżację wnętrza. Rozszerzono także asortyment, o blisko 2 tys. nowości - teraz w ofercie Sano znajduje się nawet 18 tys. indeksów. Mocno rozbudowano dział z owocami i warzywami, który oferuje obecnie 120 produktów. Sano zainwestowało także w stoisko mięsne i wędliniarskie, gdzie na klientów czeka 500 gatunków wędlin i 100 różnych elementów mięsa.

- W nadchodzących latach będziemy skupiać się na rynku polskim, ponieważ planujemy tu dynamiczną ekspansję. Jednym z priorytetów naszej strategii na rynek polski jest integracja działających tu już biznesów. Przejęcie Sano i połączenie ze Stokrotką pozwala na wzmocnienie naszej pozycji w północno-zachodnim regionie Polski. Wykorzystamy także know-how Sano z dziedziny e-commerce, co stworzy nowe okazje do rozwoju biznesu - mówi prezes Maxima Grupė Dalius Misiūnas.

Czy sieć Sano, czeka rebranding i marka zniknie z rynku jak lubelski Aldik tego jeszcze nie wiadomo. - Żadnej oficjalnej decyzji jeszcze nie podjęto. Oczywiście, Maxima Grupe analizuje i rozważa wszystkie możliwe kroki, które pozwoliłyby jej wzmocnić pozycję w Polsce - informowała w lipcu br. portal wiadomoscihandlowe.pl Ugnė Bartašiūtė z Maxima Grupe, pytana o przyszłość sklepów Sano.

Warto podkreślić, że sieć Sano jest w zupełnie innej sytuacji niż marka Aldik, której klienci doskonale znali działające w okolicy sklepy Stokrotka. Tym samym zmiana szyldu była czymś zupełnie naturalnym i nie wywołało dużego zamieszania wśród klientów, a obniżało koszty i generowało synergie w obszarze marketingu (spójna budowa strategii w obszarze oferty i akcji promocyjnych, czy kampanii w mediach i gazetkach).

Koszaliński operator ma mocną, rozpoznawalną markę w swoim regionie. Co stawia te sklepy w dużo lepszej sytuacji niż Stokrotkę, która jest tam mało znana. Można przypuszczać, że w perspektywie kilku lat sieć Sano może zniknąć, nie nastąpi to jednak od razu. Za zmianą logo przemawiają - tak jak w przypadku Aldika - oczywiście względy marketingowe i kosztowe.

Dodaj komentarz

15 komentarzy

 • Jan 22.03.2020

  Dlaczego 5l wody kosztuje juz w tym sklepie az 2,20 Pln?

  W innych sklepach jak np. Aldi lub Auchan kosztuje 1,65.

  Taki kryzys nie powinnien byc wykorzystywany do podwyzki cen.

 • kosz 30.12.2019

  brak asortymentu sprawdzonego oraz regionalnego nabiału, zastąpiony towarem nie znanym

 • arcadia 17.09.2019

  najgorsze, że stokrotka przejmując Sano zlikwidowała miejscową produkcję spożywczą, np jaja z wolnego wybiegu regionalnego producenta-Kurnik Arkadia-w zamian wstawiła kilkanaście indeksów jaj bliżej nie znanego producenta, nawet nie ma się gdzie odwołać:(

 • koszalinianinininin 02.09.2019

  Odkąd jest Stokrotka to nikt tam nie kupuje, DNO!

 • Leila 16.06.2019

  Stokrotka POLCZYN ZDROJ.
  Oszusci, zlodzieje . Z kierowniczka nie da sie pracowac. Zlosliwa zolza ktora uwaza sie za krolowa zycia. Razem z Ewa z kasy. Ewa zlodziejka ukradla pieniadze innemu pracownikowi. Nie polecam pracy w tym syfie.

 • mieszkaniec koszalina 11.06.2019

  co tu mowic, wielki syf ,produkty nienadajace sie do spozycia,wedliny i mieso smierdza juz przy dostawie z pseudo centrali, kto to dopuszcza do obrotu!!!!! GDZIE JEST SANEPID !!!!!!!

 • Marta&33 23.03.2019

  Po godzinnym denerwowaniu się w stokrotce obiecałam sobie że więcej tam już nie pójdę. Znajomi już mi dawno odradzali robić tam zakupy, ceny w górę o kilkanaście procent, obsługa spowolnione ruchy, co się dzieje ? Samo to była firma a to to jakaś lipa nie do ogarnięcia... Wygra na tym Lidl i Biedronka...

 • Janpawełtrzeci 23.03.2019

  Od czasu zmian z samo na stokrotkę w Koszalinie na Kasprowicza panuje horror: godzinne kolejki bo obsługa kas na jednego klienta po kilka minut, bałagan cen, kasjerki korzystają ze ściąg bo nie ma asortymentu i cen w systemie,, klienci klną i idą do konkurencji. Kto odpowiada za ten bajzel?, Jak było samo to było ok. Teraz stokrotka kojarzy się z bałaganem....

 • nick2 12.03.2019

  Biedronka zaciera łapy :)

 • Baron 23.02.2019

  Stokrotka zamiast Sano ... już wszystko się wyjaśniło.
  Ceny -> kosmos
  Jakość produktów -> dramat
  Wybór -> miernota

 • jasem 14.01.2019

  Pismo o połączeniu stokrotki i sano dotarło do mediów szybciutko, ale brakuje w nim informacji, że pracę na dzień dobry straci prawie 60 osób z administracji. Czyżby władze firm o tym zapomniały napisać ? A nie... nie zapomniały, tylko nie chciały sobie psuć i tak złej już stokrotkowej opinii

 • Weca 08.12.2018

  A co z mięsem i produktami pieczonymi, które były w świetnej jakości w moich ulubionych sklepach SANO? Przyznam szczerze, że jestem zawiedziona. Sano towarzyszyło mi od lat i autentycznie lubiłam te sklepy, ich atmosferę, rozstaw towaru, obsługę i asortyment. Do Stokrotki chodzić nie będę.

 • Malkontent 05.12.2018

  Głębokie wyrazy współczucia dla pracowników i klientów SANO naprawdę nie mogli gorzej trafić

 • Kibic z Pomorza Środkowego 04.12.2018

  Dziadowska Stokrotka miałaby zastąpić przyzwoite Sano? Ja zakupów robić tam nie będę.

 • Ania00000 04.12.2018

  Czy tylko ludzie z zagranicy potrafią handlować w naszym kraju?

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.