09.06.2020/08:30

Jak Biedronka, Lidl, Netto i Aldi zmieniały strategię dla marki własnej w okresie pandemii [EKSPERT]

Firma badawcza ABR Sesta przeanalizowała na zlecenie portalu wiadomoscihandlowe.pl zmiany w asortymencie marki własnej w sklepach Biedronki, Lidla, Netto i Aldiego. Efekty analizy są niezwykle ciekawe i pokazują, jak zmieniała się oferta sklepów spożywczych w ciągu ostatniego roku, w tym także w najgorętszym dla handlu okresie pandemii.

Analiza dostępności asortymentu stałego sieci dyskontowych – tj. bez produktów sezonowych dostępnych w koszach – w okresie od kwietnia 2019 do kwietnia 2020 roku, ujawnia zróżnicowanie liczby marek. W sklepach Aldi dostępnych było średnio 530 różnych marek, w tym 27 proc. stanowiły marki własne. W sieci Biedronka dostępnych było średnio 630 marek w asortymencie FMCG, w tym 30 proc. stanowiły marki własne. W tych dwóch sieciach udział marek własnych w liczbie marek był stały. W sieci Lidl natomiast dostępnych było średnio 570 różnych marek produktów FMCG, a udział marki własnej sukcesywnie malał od 34 proc. w kwietniu 2019 do 29 proc. w kwietniu 2020 roku. Podobną tendencję można zauważyć, analizując dane z sieci Netto. W tym przypadku dostępnych było średnio 880 różnych marek, a udział marki własnej malał od 18 proc. w kwietniu 2019 r. do 14 proc. obecnie.

Analizując asortyment pod kątem marek własnych warto zwrócić uwagę na liczbę produktów, bowiem w ramach marek produktowych może być dostępnych od jednego do kilkudziesięciu SKU. Przyglądając się ogólnie ofercie FMCG możemy zauważyć, że produkty marki własnej w ostatnim roku (13 miesiącach, od kwietnia 2019 do kwietnia 2020) stanowiły 22 proc. produktów w Netto, 34 proc. w sklepach Aldi, 47 proc. w Biedronce i 59 proc. w sieci Lidl. O ile w Biedronce, Lidlu i Netto udział produktów marek własnych był stały, to w sieci Aldi zauważalny jest wzrost produktów marek własnych od 32 proc. w kwietniu 2019 r. do 37 proc. w kwietniu 2020 r.

Warto również przyjrzeć się wybranym kategoriom produktowym. W kategorii detergentów udział produktów marek własnych w sieci Aldi wzrósł z 34 proc. w kwietniu 2019 roku do 41 proc. obecnie, w tym samym okresie wzrósł w Lidlu z 63 proc. do 71 proc. W sklepach Biedronki był względnie stały na poziomie 55 proc., natomiast w Netto udział produktów marek własnych spadł z 25 proc. w kwietniu 2019 do 16 proc. w kwietniu 2020 r.

W kategoriach napojowych, tj. napoje alkoholowe, bezalkoholowe i nieprzygotowane do spożycia, np. kawa i herbata, udział produktów marek własnych jest także względnie stały. Różnice widoczne są w udziałach w poszczególnych sieciach. Produkty marek własnych stanowią średnio 14 proc. w Netto, 26 proc. w Aldi, 34 proc. w Biedronce i 43 proc. w Lidlu.

W kategoriach kosmetycznych, tj. pielęgnacja, uroda i higiena, udział produktów marek własnych jest zróżnicowany w poszczególnych sieciach. W sieci Aldi udział produktów marek własnych w kategoriach kosmetycznych wzrósł z 24 proc. średnio w 2019 do 32 proc. w 2020 r. W Biedronce wyniósł średnio 27 proc., ze wzrostem do 31 proc. na przełomie roku. W Lidlu produkty marki własnej stanowiły połowę produktów kosmetycznych i podobnie jak w Biedronce udział ich wzrósł sezonowo na przełomie roku. W Netto produkty marek własnych stanowiły średnio 23 proc. oferty kosmetyków w ostatnim roku.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.