19.12.2019/08:00

Supermercato24 i Szopi.pl zdradzają plany rozwoju w Polsce i Europie [WYWIAD]

Supermercato24 już w przyszłym roku zamierza wprowadzić usługę Szopi.pl do sześciu kolejnych polskich aglomeracji - zdradzają w wywiadzie dla portalu wiadomoscihandlowe.pl Anna Podkowińska-Tretyn, dyrektor generalna Supermercato24 w Polsce i Zbigniew Płuciennik, twórca Szopi.pl.

Dlaczego Supermercato24 zdecydowało się wejść do Polski?

Anna Podkowińska-Tretyn: Supermercato działa na rynku włoskim już od kilku lat, a na początku 2019 r. postanowiło rozwijać się szerzej, w Europie. Wybierając kolejne rynki, bierzemy pod uwagę stan gospodarczy w kraju, kwestię digitalizacji społeczeństwa, stan rozwoju e-commerce oraz, przede wszystkim, potencjał wzrostu rynku e-grocery.

Co ciekawe, we Włoszech w 2018 r. e-grocery stanowiło 0,5 proc. sprzedaży żywności, z kolei w Polsce 0,4 proc. Nie tylko wskaźniki, ale także potencjał obu rynków w naszej ocenie był bardzo podobny.

Przy wyborze Polski istotny był także fakt, że w naszym kraju mamy dużo sporych i średnich miast, w których łatwo jest zaczynać działalność operacyjną, a nie jedną wielką metropolię i poza nią same miasteczka.

Wejście poprzez zakup Szopi.pl było planem A, czy może planem B? Planowaliście rozwijać się w Polsce organicznie i po prostu nadarzyła się okazja kupna perspektywicznej firmy?

APT: Podstawowa strategia zakładała rozwój organiczny. Jednak gdy tylko Supermercato weszło do Polski, szybko okazało się, że istnieje możliwość rozmowy z właścicielami Szopi.pl o przejęciu tej firmy. Zdecydowaliśmy, że tego rodzaju akwizycja przyspieszy nasz rozwój w Polsce. Szopi już teraz jest obecne w czterech miastach i zbudowało kompetentny zespół. Zamierzamy to wykorzystać, chociaż oczywiście na początku 2020 r. zaczniemy wdrażać rozwiązania technologiczne, które są używane przez Supermercato we Włoszech.

Czy Supermercato będzie budowało swój biznes w Polsce pod marką Szopi, czy może macie w planach rebranding?

APT: Na razie będziemy kontynuować działalność pod marką Szopi.pl, ale planujemy już rebranding, który powinien nastąpić w pierwszej połowie 2020 r.

To będzie rebranding na Supermercato, czy może przejście na zupełnie nową nazwę?

APT: Wybierzemy nową markę. Nie chcemy w każdym kraju rozwijać się w oparciu o inny brand, stąd w planach zunifikowanie nazwy platformy. Odbędzie się to na poziomie całej grupy. To oznacza, że nie tylko zrezygnujemy z marki Szopi.pl w Polsce, ale również z marki Supermercato24 we Włoszech. Nowa nazwa, której jeszcze nie mogę zdradzić, będzie używana w obu krajach oraz we wszystkich kolejnych państwach, do których wejdziemy.

A czy decyzja odnośnie konkretnej, nowej nazwy została już podjęta?

APT: Jesteśmy na etapie finalizacji wyboru. W tej chwili to wszystko, co możemy powiedzieć.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.