20.04.2017/09:59

Jan Mosiński, szef sejmowej podkomisji: Zakaz handlu od 2018 r., w dwie niedziele w miesiącu

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele najprawdopodobniej zostanie uchwalona na jesieni 2017 r. i zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2018 r. - przewiduje w rozmowie z portalem wiadomoscihandlowe.pl Jan Mosiński, dawniej działacz związkowy, a obecnie poseł PiS i zarazem przewodniczący sejmowej podkomisji ds. rynku pracy, która rozpatruje obywatelski projekt ustawy złożony w Sejmie przez związkowców z NSZZ "Solidarność".

- Myślę, że na jesieni powinna zostać uchwalona ustawa. Powinno wystarczyć dwumiesięczne vacatio legis. Dwutygodniowe (zapisane w projekcie ustawy - dop. red.) odpada, tego się nie stosuje przy takiej deregulacji - powiedział Jan Mosiński portalowi wiadomoscihandlowe.pl.

Przypomnijmy, że jeszcze miesiąc temu Mosiński w wywiadzie udzielonym Radiu TOK FM deklarował, że do przyjęcia ustawy przez Sejm może dojść nawet przed wakacjami. Sugerował też wtedy, że vacatio legis mogłoby być albo półroczne, albo trzymiesięczne, choć zarazem zastrzegł, że "trudno mu się w tej chwili (do tej kwestii - dop. red.) odnosić".

Projekt ustawy o którym mowa skierowany został do sejmowej podkomisji już 29 listopada 2016 r. Ta zebrała się jednak dopiero wczoraj, czyli blisko pięć miesięcy później. Wcześniej Mosiński tłumaczył, że prace podkomisji "nie mają sensu" dopóki nie poznamy stanowiska rządu w tej sprawie. To stanowisko przygotowywane było (początkowo wewnątrz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej) od października aż do drugiej połowy marca. Do Sejmu wpłynęło 22 marca.

Poseł Mosiński stanowczo zaprzecza, jakoby zależało mu na wolnych postępach pracy podkomisji. - Proszę mnie nie posądzać, że celowo opóźniam prace nad projektem ustawy. Moją ideą jest, aby projekt ustawy był przygotowany tak, by nie budzić żadnych wątpliwości, m.in. na temat zgodności z konstytucją - mówił w środę w Sejmie szef podkomisji.

Jedno jest pewne - projekt ustawy i tak prędko nie opuści podkomisji. Już początku środowej dyskusji Mosiński powiedział, iż potrzebne będzie jeszcze jedno posiedzenie. Dwie godziny później w rozmowie z portalem wiadomoscihandlowe.pl przyznał, że do rozpatrzenia projektu ustawy potrzebne mogą być łącznie nawet 3-4 posiedzenia.

- Byłem optymistą do czasu, kiedy nie spłynęły te wszystkie opinie - oznajmił, dodając, że najbliższego posiedzenia podkomisji należy spodziewać się za dwa tygodnie. Później Mosiński mówił, że prace wznowione zostaną podczas kolejnego posiedzenia Sejmu. Jak wynika z harmonogramu pracy Sejmu, będzie to za ok. 3 tygodnie (10-12 maja).

Późniejszych dwóch posiedzeń - o ile faktycznie do nich dojdzie i o ile odbywać będą się podczas następujących po sobie posiedzeń Sejmu - należy oczekiwać w terminach 24-26 maja, 7-9 czerwca i 20-22 czerwca. Po tych terminach do wakacyjnej przerwy pozostaną już tylko dwa lipcowe posiedzenia Sejmu.

Dodaj komentarz

15 komentarzy

 • jarek 07.05.2017

  Ten rząd przejeżdża po wszystkim jak walec: drzewa, trybunał, gimnazja, sędziowie, a teraz małe polskie sklepy franczyzowe. To się źle skończy

 • michal 01.05.2017

  W samym PiSie nie ma konsensusu w sprawie handlu w niedziele, ci co bardziej normalni i ogarnięci posłowie wiedzą, ze ludzie są przeciwko i nie dadzą sobie wcisnąć takiej wadliwej ustawy

 • mareczek 26.04.2017

  Jeszcze nie wszystko stracone, podpisujmy petycję, żeby prezes Kaczyński zajął się sprawą handlu w niedziele
  https://secure.avaaz.org/pl/petition/Prezes_Partii_Prawo_i_Sprawiedliwosc_Jaroslaw_Kaczynski_Ratujmy_male_polskie_sklepy_franczyzowe_przed_zakazem_handlu_w_n/

 • tegesteges 26.04.2017

  Ale ściema z tym, że polska jest podzielona na pół w sprawie zakazu, przecież były niedawno badania i tylko jakieś 11 procent popiera zakaz

 • nożeszTY! 25.04.2017

  Węgrom nic dobrego zakaz handlu w niedziele nie przyniósł, może warto wziąć z nich przykład

 • Rozbawiony 25.04.2017

  He he he my jacy tacy pokażemy wam bo my cacy. jacynkowato może wszystko bo jestem WIELKI.

 • Rozbawiony 25.04.2017

  He he he my jacy tacy pokażemy wam bo my cacy. jacynkowato może wszystko bo jestem WIELKI.

 • radny 24.04.2017

  Ilu prawników trzeba, żeby sprawdzić czy prijekt ustawy jest zgodny z konstytucją? Solidarność jak go pisała to chyba nie miała ani jednego. A prof. Chmaj, konstytucjonalista, wydał opinię, w której jasno stwierdza, ze nie jest

 • brak_zgody 24.04.2017

  Kolejny przykład tego, że PiS konstytucje ma w głębokim poważaniu. Przecież w ustawie zasadniczej jasno stoi, że podmioty gospodarcze mają mieć równe warunki, a jak wejdzie ta ustawa, to małe sklepy franczyzowe nie będą mogły się otwierać, a ich konkurencja juz tak

 • Józek 23.04.2017

  Zobaczcie sobie, co w październiku 2016 roku pisał o tej ustawie prof. Marek Chmaj. Już wtedy mówiż, że ustawa nie może tak rozdzielać przedsiebiorców na tych, którzy się zrzeszyli w sieciach handlowych i nie. A teraz znów temat wraca

 • walka 23.04.2017

  Wlaściciel sklepu franczyzowego pracuje sam dla siebie, płaci co prawda opłatę do sieci, ale sklep prowadzi samodzielnie, wiec nie rozumiem, dlaczego on akurat miałby być objęty tym zakazem, skoro inne małe sklepy mają być otwarte. Skąd ten podział?

 • Sklep 21.04.2017

  Brajan, dwie niedziele to wypośrodkowanie kompromisu, bez którego projekt nie przejdzie w Sejmie.

 • PK 20.04.2017

  Czyli Panu Bogu świeczkę, a diabłu ogarek. Ot, socjaliści żoliborscy, a żadni z nich katolicy...

 • PK 20.04.2017

  Dla temu, że tak jest w Kodeksie pracy. W ten sposób, korporacje nic nie stracą, a wręcz zyskają - oszczędność na e.e. itd.

 • brajan 20.04.2017

  A czemu nie w jedną? A czemu nie w trzy? Skąd się biorą akurat dwie niedziele? Jakieś tajne wyliczenia?

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.