23.12.2020/09:19

Tegoroczne święta będą bardziej roślinne niż zazwyczaj

Już co trzeci Polak deklaruje, że w najbliższe Boże Narodzenie zje mniej dań i produktów mięsnych niż w roku poprzednim, a co czwarta młoda osoba planuje przygotować roślinne alternatywy dań i produktów rybnych – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie organizatorów kampanii RoślinnieJemy.

W badaniu, które zostało przeprowadzone między 4 a 8 grudnia 2020 r. przez panel Ariadna, 33 proc. respondentów zadeklarowało, że zje mniej dań i produktów mięsnych niż w roku poprzednim. W miastach liczących powyżej 500 tys. mieszkańców liczba ta była jeszcze większa – 39 proc. Plany ograniczenia spożycia mięsa w nadchodzące święta mają jednak także mieszkańcy mniejszych miastach, a także wsi (28 proc.). Jedynie niewielki wszystkich badanych (3 proc.) stwierdza, że zamierza zjeść więcej dań i produktów mięsnych niż w zeszłym roku. Jednocześnie co piąty Polak (22 proc.) mówi też, że w święta zje mniej dań i produktów rybnych. W dużych miastach (100-500 tys. mieszkańców) jest to już prawie co trzecia osoba (28 proc.). 70 proc. wszystkich badanych deklaruje, że zje tyle samo dań i produktów rybnych co w roku poprzednim, a 7 proc. mówi, że zje ich więcej.

Już 18% wszystkich badanych mówi, że z okazji Świąt Bożego Narodzenia ma zamiar przygotować roślinne alternatywy tradycyjnych potraw mięsnych. Wśród osób pomiędzy 18 a 24 rokiem życia to już prawie co trzecia osoba – 31 proc., ale nawet w grupie powyżej 55 lat już 14 proc. mówi, że przygotuje wegańskie alternatywy mięsnych dań). Co się wśród nich znajdzie? 13 proc. wszystkich badanych zadeklarowało, że przygotuje wegańskie zamienniki tradycyjnych dań, np. selerybę czy śledzie z boczniaków. Tak jak w przypadku zamienników mięsa, najwięcej chętnych na przygotowanie alternatyw dań rybnych jest w grupie wiekowej od 18 do 24 lat – już co czwarta młoda osoba (26 proc.) planuje przygotować roślinne alternatywy dań i produktów rybnych w najbliższe święta. Co ciekawe, taki sam odsetek (14 proc.) mieszkańców wielkich miast (powyżej 500 tys. mieszkańców), jak mieszkańców wsi deklaruje, że przygotują roślinne zamienniki ryb na wigilijny stół. Tendencja ta jasno pokazuje, że potrawy roślinne nie są zarezerwowane dla mieszkańców dużych miast i są dostępne w praktycznie każdym miejscu – co ważne, cieszą się dużym zainteresowaniem bez względu na miejsce zamieszkania. 

U 2 proc. badanych wszystkie potrawy na wigilijnym stole będą wyłącznie roślinne lub wyłącznie wegetariańskie (i nie będzie na nim ryb). Całkowicie wegańskie święta planuje 3 proc. osób w wieku między 35 a 44 lat, natomiast wegetariańskie święta cieszą się największą popularnością wśród osób pomiędzy 45 a 55 rokiem życia (2 proc.). Podobnie jak w przypadku zamienników dań rybnych, obecność tylko roślinnych potraw na wigilijnym stole deklaruje taki sam procent mieszkańców wielkich miast, jak mieszkańców wsi (2 proc.) i jest to największy odsetek spośród badanych grup uwzględniając miejsce zamieszkania (u wszystkich pozostałych to 1 proc.). 
 

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także