31.07.2019/17:01

Tesco poddało się. Galeria Kabaty nie powstanie! Nieruchomość kupiło Echo Investment

Spółka Kabaty Investments Tesco (Polska) rezygnuje z planów przebudowy hipermarketu na Kabatach w Warszawie w wielkopowierzchniową Galerię Kabaty. Firma sprzedała całą nieruchomość firmie Echo Investment, która wybuduje w tej lokalizacji kompleks mieszkaniowy z niewielką częścią handlowo-usługową.

Jak się nieoficjalnie dowiedział portal wiadomoscihandlowe.pl, po wielu latach batalii o uzyskanie stosownych pozwoleń firma Tesco Polska ostatecznie zrezygnowała z przebudowy swojego hipermarketu przy skrzyżowaniu Alei KEN i ul. Wąwozowej na warszawskich Kabatach. Należąca do spółki nieruchomość została sprzedana firmie Echo Investment, zajmującej się budową i zarządzaniem nieruchomościami komercyjnymi.

Z naszych informacji wynika, że jeszcze przez najbliższe trzy lata Tesco będzie prowadzić hipermarket jako najemca, a w tym czasie Echo Investment będzie załatwiać formalności związane z budową nowego obiektu. Ma to być kompleks mieszkalno-handlowy, jednak część handlowa ma być znacznie skromniejsza od planowanej przez Tesco galerii.

Zwróciliśmy się z prośbą o komentarz do biura prasowego Tesco Polska oraz do rzecznika firmy Echo Investment, jednak do chwili publikacji tej informacji nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Historia niedoszłej Galerii Kabaty sięga 2012 r. Od tego czasu Tesco próbowało rozbudować swój hipermarket. Celem było przekształcenie go w duże centrum handlowe. Okoliczni mieszkańcy od początku protestowali w obawie przed ogromnym hałasem, zwłaszcza w godzinach porannych.

Na tę kwestię uwagę zwrócił również Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska, który we wrześniu 2014 r. odmówił zgody na rozbudowę. Urzędnicy argumentowali, że „planowana inwestycja budzi duży sprzeciw społeczny”. Budowa, która miały się rozpocząć wiosną 2015 r., nie ruszyła.

W kwietniu 2017 r. Radni z Ursynowa zaapelowali do władz Warszawy o zmianę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego na Kabatach. Oznaczało to, że po raz kolejny pod znakiem zapytania stanęła rozbudowa hipermarketu Tesco i utworzenie w tym miejscu galerii handlowej.

Plan ostatecznie nie został zmieniony, a w czerwcu 2017 Wojewódzki Sąd Administracyjny uznał, że plan miejscowy na Kabatach uchwalono zgodnie z prawem. Skarga spółdzielni SAM-81 w tej sprawie została odrzucona. Oznaczało to, że w miejscu Tesco może powstać duża galeria.

To jednak nie był koniec problemów Tesco z tą inwestycją. W styczniu 2018 r. spółka Kabaty Investments Tesco (Polska), powołana do realizacji centrum handlowego na warszawskich Kabatach, złożyła do stołecznego ratusza raport oddziaływania na środowisko dotyczący inwestycji na Ursynowie. Nowe plany zakładały całkowitą rozbiórkę istniejącego obecnie budynku wraz z jego infrastrukturą techniczną. W jego miejsce miał powstać obiekt wolnostojący, posiadający do czterech kondygnacji nadziemnych oraz dwie kondygnacje podziemne.

Potem jednak sprawa ucichła na wiele miesięcy. Dopiero w lutym 2019 w lokalnych mediach warszawskich pojawiła się nieoficjalna informacja, że działkę na warszawskich Kabatach, na której działa hipermarket Tesco, zamierza kupić firma deweloperska Heriot Reit.

Dodaj komentarz

6 komentarzy

 • beengood_bee 02.08.2019

  Scenariusz "wyjścia po angielsku" jest już napisany. Zmiana strategii/formatu jest dla odwrócenia uwagi. Idą właśnie na sprzedaż własne, najlepsze nieruchomości w dużych miastach. Kasa liczona w mld złotych. Reszta portfolio to najmy - można podzielić, sprzedać po kawałku lub zamknąć co się da. To co zostanie razem z biurem i pracownikami (którzy w najlepsze będą pracować nad nową strategią) powtórzy los sklepów Tesco w USA. Nowy właściciel z nowym logo rozpłynie się w krótkim czasie. Pozbycie się biznesu w Polsce to same korzyści - poprawi wskaźniki Tesco PLC, wzrośnie kurs akcji, dywidendy dla akcjonariuszy i premie dla zarządu, a przecież o to toczy się gra.

 • Alex 01.08.2019

  Sami podawaliscie, ze Heriot REIT kupi ta dzialke od Tesco:

  https://www.wiadomoscihandlowe.pl/artykuly/tesco-sprzeda-grunt-z-hipermarketem-na-kabatach-co,52691

  To w ogule nie bylo prawda?

 • mamba 01.08.2019

  Jak dobrze, ze nie moloch tesco!

 • Tojatoja 31.07.2019

  Słoiki w płacz, zwlaszcza Kabackie

 • Qq 31.07.2019

  A ja nie chcę kolejnych osiedli. Już i tak za, Tesco buduje się osiedle plus szkoła z przedszkolem. Znów setki mieszkańców, problemy z parkowaniem, a do Leckerka kawał drogi.

 • Mikey 31.07.2019

  Jak zwykle nie lubie blokowania inwestycji (patrz Auchan Piaseczno gdzie grupka zablokowala potrzebna galerie, bo tam ani kina ani rozrywek brak) to tutaj pomysl wielkiej galerii byl strasznie nietrafiony. Ulice dojazdowe juz sa malo wydolne, miejsca jest malo, znakomita wiekszosc mieszkancow byla przeciwna, dojazd samochodowy z wiekszosci miejsc w miescie jest slaby, a samo metro nie nakarmi galerii, co widac na Mlocinach, gdzie poza meterm sa i tramwaje a i tak wiele odwiedzajacych woli auto. Dodatkowo przy Multikinie dwie stacje metra od Kabat nie ma kwestii ze np wlasnie kina brakuje, jak w Piasecznie, gdzie na cale przedmiejscie najblizsze to wlasnie to na Ursynowie, ewentualnie Moktow lub Janki, wszystko daleko i zly dojazd. Wiec bardzo sie ciesze ze Tesco wreszcie ludzi posluchalo i mam nadzieje ze Echo nie postanowi zrobic jakiegos numeru...

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.