13.02.2020/10:59

Tesco się kurczy, a pracownicy domagają się podwyżek. Trwa spór zbiorowy

Związek NSZZ „Solidarność” działający przy Tesco domaga się podwyżek od pracodawcy. Sieć, która rakiem wycofuje się z Polski, nie zgodziła się na podniesienie pensji od niemal roku. Trwa spór zbiorowy między Tesco a pracownikami, którzy w sieci jeszcze pozostali. Przypomnijmy, że część pracowników Tesco została przejęta przez sieć Kaufland, która przejęła lokalizacje po brytyjskim detaliście i rozpoczęła własną działalność.

Związek zawodowy przypomniał na swoim koncie na Facebooku, że 5 kwietnia 2019 roku OZ NSZZ Solidarność przy Tesco (Polska) Sp. z o.o. przedstawił postulaty podwyżkowe w rozumieniu ustawy z 23 maja 1991 roku o rozwiązywaniu sporów zbiorowych, dotyczące wzrostu wynagrodzeń pracowników w 2019 roku.

Związkowcy domagali się podwyżek płac – o 350 zł brutto dla pracowników podstawowych wszystkich grup płacowych w sklepach wszystkich formatów oraz o 200 zł brutto w przypadku pracowników na stanowiskach kierowniczych. Podwyżki chcieli wyegzekwować od 1 lipca 2019 r.

„Pracodawca, to jest spółka Tesco (Polska) Sp. z o.o., odrzucił przedstawione przez Organizację Związkową postulaty, wobec czego Strony weszły w spór zbiorowy i rozpoczęły się rokowania. Odbyła się runda spotkań, podczas których strony przedstawiały swoje argumenty i stanowiska dotyczące podwyżek wynagrodzeń. W trakcie negocjacji Pracodawca jednostronnie zmienił strukturę organizacyjną Spółki, co skutkowało faktyczną likwidacją grupy „kierownik zespołu”, rokowania w tym zakresie stały się bezprzedmiotowe, co znalazło odzwierciedlenie w zweryfikowanym stanowisku strony związkowej. Ostatecznie strony nie doszły do porozumienia i został sporządzony protokół rozbieżności, następnym etapem sporu zbiorowego będą mediacje w których będzie uczestniczyć Mediator przydzielony z listy mediatorów ministerstwa” – poinformował związek.

Jak deklarują przedstawiciele „Solidarności” przy Tesco, mimo że są niezadowoleni z przebiegu negocjacji i braku porozumienia, nadal liczą na podwyżki i pozytywną decyzję pracodawcy.

Ostatnie podwyżki pracownicy Tesco otrzymali w 2018 roku. Minimalna pensja dla pracownika wyniosła wtedy 2,6 tys. zł brutto.

Dodaj komentarz

2 komentarze

  • Mało ambitny leniuch 15.02.2020

    Personalna, powiedz ile musiał Twój jeden neuron w pustej głowie się napocić by wyrzygać takie stwierdzenie? Oceniasz ludzi nawet ich nie znając. Widać że spięcie w inkubatorze zostawiło jakiś ślad w Twojej rozchwianej psychice. Pomysl czasem kiedy następnym razem sięgniesz po swój smartfon po kieliszku i wypocisz coś takiego. Obrażasz całą masę ludzi, którzy ciężko pracują, a nie biorą zapomogi z mopsów, bezmózga amebo. Myślenie nie boli, ale a Twoim przypadku chyba tak.

  • Personalna 14.02.2020

    A kto w tym tesco jeszcze pracuje ? Chyba zlodzieje i leniuchy .... ? Wszyscy placa o min 30% wiecej . Pozdrawiam ambitnych z tesco !!!

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.