14.03.2020/12:32

To decyzja bez precedensu! Handel komentuje ograniczenie funkcjonowania centrów handlowych przez rząd

- Decyzję rządu w sprawie ograniczenia funkcjonowania centrów handlowych należy ocenić jako profilaktykę. Chociaż oczywiście będzie to miało wpływ na funkcjonowanie handlu i całej gospodarki bo przekłada się bezpośrednio na wskaźniki konsumpcji. Wydaje się że w mniejszym stopniu wpłynie to zgodnie z obecnymi wytycznymi na handel spożywczy – komentuje dla portalu wiadomoscihandlowe Maciej Ptaszyński, wiceprezes Polskiej Izby Handlu.

Bardziej mogą to odczuć inne branże niespożywcze czy horeca oczywiście wszystko zależy od czasu trwania ograniczeń. 

Maciej Ptaszyński podkreśla, że bardzo trudno ocenić zakres skutków ekonomicznych tych ograniczeń – jest to tak naprawdę decyzja bez precedensu. - Na pewno w ciągu ostatnich co najmniej 30 lat nie mieliśmy do czynienia z taką sytuacją. Jeżeli próbowalibyśmy ocenić zakres jej skutki ekonomiczne musimy przede wszystkim musimy na to patrzeć przez pryzmat czasu przez jaki ograniczenia te będą funkcjonować – mówi wiceprezes PIH.

I dodaje: - Bez wątpienia łagodniejsze skutki będą dla tych firm, które posiadają już funkcjonujący kanał sprzedaży w internecie. Obecne obostrzenia nie wpływają na sprzedaż na odległość a w szczególności nie ogranicza się dostaw.

- Niemniej jednak na pewno firmy, które te przepisy dotkną odczują je ekonomicznie – bez wątpienia bardziej będzie to odczuwalne dla mniejszych podmiotów. W szczególności tych działających tylko w centrach handlowych, które nie prowadzą sprzedaży przez internet. Dlatego też niezwykle istotne będą propozycje rządu w zakresie rekompensat, czy innych rozwiązań wspierających biznes w tej trudnej sytuacji, które mają być przedstawione w ramach projektu specustawy. Powinna ona być możliwie szeroko skonsultowana społecznie ze wszystkimi branżami – podsumowuje Maciej Ptaszyński.

Rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego, ograniczające od soboty w znacznym stopniu działalność w galeriach handlowych zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw w piątek 13 marca późnym wieczorem.

Jak dokładnie wyglądają przepisy ograniczające handel w galeriach? Zobacz rozporządzenie.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.