14.12.2020/11:06

Tomasz Chróstny, prezes UOKiK, do dostawców: Pozywajcie Biedronkę za „haniebne praktyki”. Będziemy was wspierać!

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny nazwał nieuczciwe wykorzystywanie przez Jeronimo Martins Polska przewagi kontraktowej nad dostawcami owoców i warzyw „haniebną praktyką” – chodzi o tzw. rabaty wsteczne za wcześniej zrealizowane dostawy. Chróstny wezwał tych producentów i dostawców, których dotknęły podobne praktyki, do występowania z roszczeniami wobec JMP i obiecał im wsparcie w postaci tzw. istotnego poglądu w sprawie.

Limit 8 bezpłatnych artykułów został wyczerpany.
Wspieraj profesjonalne dziennikarstwo.
Wykup subskrypcję i uzyskaj nieograniczony dostęp do naszego portalu.

W ramach subskrybcji otrzymasz:
 • Najważniejsze informacje z branży;
 • Archiwum blisko 40 000 profesjonalnych tekstów;
 • Wywiady, opinie i pogłębione analizy pomagające w codziennej pracy
Dodaj komentarz

6 komentarzy

 • Pozdro 26.12.2020

  Jest cel taki ze jmp ma zniknąć z tego kraju i tak się stanie w przeciągu 2 lat. Pozdro

 • Obserwator. 16.12.2020

  Jeśli sieci w sposób rażący nadużywają swojej pozycji monopolistycznej, dominującej, to UOKiK może zastosować rozwiązania, które są już znane od wielu dziesięcioleci i z dobrym skutkiem dla rynku i konsumentów stosowane w USA.
  Np. podział spółki telefonicznej BELL na wiele podmiotów i zmuszenie właściceli do odsprzedania ich innym firmom: Bell Atlantic, Bell Pacific, Bell South i Bell North . Inny przykład to Standard Oil (praktycznie monopolista w wydobyciu, przeróbce i handlu ropą naftową w USA), też podzielony i sprzedany po kawałku innym podmiotom, aby zapobiec zbytniej koncentracji na danym rynku.
  W Polsce, można to zrobić z Biedronką i Lidlem, może jeszcze z Auchan, Carefourr oraz spółkami z grupy EuroCash.
  To dotyczy również naszego krajowego championa Orlenu.

 • Piotr 16.12.2020

  Wszystkie sieci tak robią !!! Z kupcem trzeba się dogadać przez kopertę co miesiąc oczywiście 😁

 • . 15.12.2020

  Widać, że pan prezes jest oderwany od rzeczywistości i nie ma pojęcia o zasadach współpracy z siaciami handlowymi. Już widzę ten tłum dostawców chętnych do pozywania Biedronki...ciekawe, że żaden z nich się nie wypowiada, nawet anonimowo, nie narzeka, jaki to jest poszkodowany.

 • Ada 14.12.2020

  Yyyy.. w takim razie gdzie pójdzie te 700 mln zł? A no tak - do budżetu. Karę zapłacą tak naprawdę konsumenci - w większych cenach towarów.

 • Dostawca 14.12.2020

  Dlaczego tylko producenci rolni i dlaczego tylko Biedronka. To powszechny proceder wyciągania kasy od dostawców w różnych formach. Każda sieć ma swoje praktyki i wystarczy zatrudnić do UOKiK dobrego KAM-a i dać mu prowizję od wygranych PLN i będą miliardy w kasie państwa za takie praktyki. Będzie NARODOWY program likwidacji boków w handlu!

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także