12.09.2020/08:51

TOP 10 wiadomości tygodnia: Tesco, Dealz, Ruch, Unilever, Carrefour, Eurocash i franczyza

W mijającym tygodniu sieci handlowe działające na polskim rynku produktów szybko zbywalnych kontynuowały strategie rozwoju. Eurocash może wkrótce przedstawić zaktualizowaną strategię dla detalu. Jednocześnie branża handlowa spieszy się z przygotowaniem kodeksu dobrych praktyk we franczyzie, zanim powstanie zlecony przez Ministerstwo Sprawiedliwości raport na temat systemów franczyzowych.

1. Tesco wychodzi z Polski, a co z resztą Europy Środkowej?
Co najmniej od 2017 r. biznesy Tesco w Europie Środkowej notowały bardzo powolny wzrost sprzedaży i niewielkie zyski – lub nawet ich brak. W 2020 r. nastąpiła przewidywana przez wielu dostawców sieci w tym regionie rezygnacja z kontynuowania działalności w Polsce. Powstaje pytanie, co dalej z pozostałymi operacjami detalisty – w Czechach, Słowacji i Węgrzech. Próbę przewidywania podjął portal IGD RetailAnalysis. Tesco od lat ma w regionie bardzo silną konkurencję w postaci dyskontów Aldi i Lidl, a w Polsce była to także Biedronka. Brytyjski detalista próbował walczyć o rynek, jednocześnie oferując konkurencyjne ceny i drastycznie tnąc koszty, co stopniowo zwiększało rentowność operacji. Wdrożono strategię EDLP (codziennie niskie ceny), m.in. gwarantując stałe niskie ceny ok. 600 produktów. 

2. Ardanowski zarzucił sieciom handlowym ograbianie dostawców, porównuje sklepy Lidla do stodoły
Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski nie szczędził gorzkich słów pod adresem sieci handlowych i ich polityki względem dostawców. Podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy krytykował detalistów. Oberwało się m.in. sieci Lidl, której przedstawiciel uczestniczył w debacie z ministrem, ale także Biedronce, której Ardanowski wypomniał karę wlepioną przez UOKiK "za oszukiwanie konsumentów".

3. Sądne chwile dla franczyzy. Samoregulacja albo dokręcenie śruby [TYLKO U NAS]
Branża handlowa spieszy się z przygotowaniem kodeksu dobrych praktyk we franczyzie, zanim powstanie zlecony przez Ministerstwo Sprawiedliwości raport na temat systemów franczyzowych, w którym mogą się pojawić propozycje zmian ustawowych. Jak wynika z naszych informacji, raport ma być gotowy na koniec października 2020 r., a za jego przygotowanie odpowiada Instytut Wymiaru Sprawiedliwości. Jak wyjaśnia resort Zbigniewa Ziobry w komentarzu dla portalu wiadomoscihandlowe.pl, w dokumencie znajdzie się omówienie "funkcjonowania rynku umów franczyzowych w Polsce", a także zostanie uwzględnione "ujęcie prawnoporównawcze oraz ewentualne postulaty dotyczące przyszłych zmian w obowiązującym ustawodawstwie".

4. Piotr Regulski, członek zarządu Ruch S.A.: Staliśmy się państwową spółką i szukamy synergii z podmiotami o państwowym akcjonariacie
- Ruch S.A. stał się tym samym spółką Skarbu Państwa, co pozwala nam również, równolegle do inicjatyw rozwojowych i kosztowych, poszukiwać synergii biznesowych z podmiotami o państwowym akcjonariacie. Szczególnie zainteresowani jesteśmy takimi wspólnymi mianownikami w branżach sprzedaży detalicznej, logistyki, sprzedaży oraz prenumeracie prasy – mówi w rozmowie z portalem wiadomoscihandlowe.pl Piotr Regulski, członek zarządu Ruch S.A.

5. Eksport polskiej żywności odporny na pandemię. Właśnie pobił kolejny rekord
Zgodnie z danymi Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa wartość polskiego eksportu artykułów rolno-spożywczych zwiększyła się w II kw. 2020 r. o 3,7 proc. r/r wobec wzrostu o 10,6 proc. w I kw. Tym samym w okresie styczeń-czerwiec 2020 r. wyniósł on 16,4 mld euro (+7,2 proc. r/r) i osiągnął najwyższy poziom w historii.

6. Sieć Dealz ma blisko 70 sklepów w Polsce
Ostatnie miesiące wakacji były pracowite dla sieci Dealz. W tych miesiącach otwarto po 3 nowe sklepy. Operator przemysłowych marketów zapowiada następne otwarcia. – Nie zwalniamy tempa i już planujemy oznaczenie na mapie kolejne punktów – deklaruje Dealz Polska.

7. Analitycy: Eurocash może wkrótce przedstawić zaktualizowaną strategię dla detalu
Analitycy DM BDM w najnowszym raporcie wskazują, że liczą na to, iż Grupa Eurocash przedstawi "pod koniec roku" zaktualizowaną strategię w detalu. Ich zdaniem spółka w 2021 r. skoncentruje się na rozwoju sieci sklepów Delikatesy Centrum.

8. Nowy szef sklepów convenience w Carrefour Polska. Wcześniej zarządzał siecią stacji PKN Orlen

Krzysztof Łagowski objął funkcję Head of Convenience w sieci sklepów Carrefour Polska. Zastąpił na stanowisku Michała Florkiewicza, który przeszedł na stanowisko dyrektora ds. rozwoju  ommichannel.

9. Rolnicy stanęli po stronie Pfeifer & Langen w sporze z UOKiK
Niech Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nie psuje czegoś, co od lat dobrze funkcjonuje – powiedział Andrzej Kubiak, członek zarządu Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego. Przedstawiciele rolników oraz firmy Pfeifer & Langen razem wystąpili na specjalnej konferencji prasowej w sprawie postępowania UOKiK wszczętego wobec producenta cukru.

10. Unilever notuje potężny wzrost sprzedaży online na polskim rynku
Unilever, właściciel m.in. marek Dove, CIF, Domestos, Coccolino czy Lipton, w pierwszym półroczu tego roku wyraźnie zwiększył globalną sprzedaż poprzez kanał e-commerce. Lokalnie, prym wiodła Polska, która zanotowała najwyższy wzrost w Europie Wschodniej, dostarczając aż 38 proc. całego wzrostu w tym regionie.

 

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także