11.12.2021/09:26

TOP10 informacji tygodnia: embargo na polską żywność, obostrzenia covidowe oraz Carrefour, Stokrotka, Odido, Frisco, ABC

W tym tygodniu dużo zapowiedzi zmian w prawie i obostrzeń, które bezpośrednio dotyczą branży handlowej i spożywczej. Białoruś wprowadza embargo m.in. na polską żywność, w Polsce zapowiedziano kolejne obostrzenia covidowe, Niemcy chcą rozróżnić szczepionych i nieszczepionych klientów sklepów dzięki opaskom na ręce, a UE ma zamiar przykręcić śrubę firmom świadczącym usługi quick commerce. Ponadto w ubiegłym tygodniu poznaliśmy bliżej nowe koncepty handlowe ABC i Odido.

 

1. Białoruś wprowadza embargo na żywność z Polski. Łukaszenko odpowiada na unijne sankcje

Reżim Alaksandra Łukaszenki wprowadza od 1 stycznia 2022 r. zakaz importu szeregu produktów rolno-spożywczych z wybranych państw, w tym Polski. Zakaz obowiązywać ma przez sześć miesięcy. Poznaliśmy listę produktów, które zostaną objęte embargo.

2. Nowe obostrzenia wejdą w życie 15 grudnia. 30 proc. obłożenia w restauracjach, kina bez konsumpcji

Od 15 grudnia będą obowiązywać nowe obostrzenia w gastronomii i lokalach usługowych. Minister zdrowia zapowiedział zaostrzenie limitów do 30 proc. w restauracjach, barach i hotelach. Te same zasady będą dotyczyć obłożenia w kinach, obiektach sportowych i sakralnych. W kinach dodatkowo będzie obowiązywał zakaz konsumpcji.

3. Opaski na rękę dla klientów sklepów w Niemczech. Mają pomóc rozróżnić osoby zaszczepione od niezaszczepionych

W Niemczech wprowadzono w niektórych landach nowy pomysł na to, jak rozróżnić klientów zaszczepionych lub tych, którzy przechorowali zakażenie koronawirusem od pozostałych, którzy nie mają dostępu do większości sklepów. Chodzi o oznaczenie ich specjalną opaską.

4. Polska chce zerowego VAT-u na warzywa, owoce, produkty mleczarskie, mięso... Na tym nie koniec

Branża handlowa i producenci żywności pozytywnie przyjęli wtorkowy komunikat o osiągnięciu porozumienia w ramach ECOFIN w sprawie reformy stawek VAT. Uzgodnienia otwierają drogę do wprowadzenia tymczasowej, zerowej stawki VAT na żywność w Polsce, jednak prawdopodobnie dopiero w pierwszej połowie 2022 r., gdyż konieczne jest jeszcze uzyskanie opinii Parlamentu Europejskiego, a następnie formalne przyjęcie dyrektywy przez Radę UE. Jednak już teraz wiemy, które produkty mogą zostać objęte zerową stawką.

5. UE chce umów o pracę dla kurierów 

Kierowcy Ubera, Glovo i Pyszne.pl mogą być traktowani jak pracownicy. Unia Europejska zmienia przepisy

Firmy, które zarządzają aplikacjami do dostarczania żywności i przewozów obawiają się, że Unia Europejska będzie naciskać, aby dostawcy byli uważani za pracowników, a nie za samozatrudnionych. Operatorzy platform dostarczających żywność ostrzegają, że zmiana przepisów może pozbawić kurierów pracy. 

Czy nowe przepisy zniszczą rynek q-commerce i dostaw, czy go ucywilizują? [OPINIE]

Unia Europejska chce, aby każdy kurier, którego praca jest monitorowana przez aplikację był traktowany jak pracownik etatowy. Dla takich firm jak Glovo, Uber Eats czy Bolt może to oznaczać konieczność zmian modelu działania lub wycofania się z niektórych rynków. Co więcej, zmiany mogą dotknąć także klasycznych firm logistycznych i zmienić cały rynek funkcjonowania dostaw.

6. Ministerstwo Sprawiedliwości rzuca kłody pod nogi Allegro. Przyszłość Allegro Pay pod znakiem zapytania

Przyjęty przez rząd 30 listopada projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu przeciwdziałania lichwie choć pozornie nie ma żadnego związku z działalnością Allegro, może odbić się tej firmie czkawką i pozbawić ją ważnego narzędzia walki z konkurentami takimi jak Amazon czy AliExpress.

7. Carrefour pracuje nad odbudową odwiedzalności swoich 20 galerii handlowych w Polsce

W centrach handlowych Carrefour cały czas trwa proces odbudowywania footfallu po lockdownach. Firma wskazuje, że zakupy dla gości nie są już tylko koniecznością, ale stają się przyjemnością i formą spędzania czasu. Szczególną atrakcję stanowią lokalne akcje promocyjne organizowane w galeriach.

8. Nowe koncepty ABC i Odido 

ABC jak pełna lodówka. Eurocash wprowadza nowy koncept sklepów, który robi ... dużą różnicę

Już od dobrych kilku miesięcy Grupa Eurocash rozwija nowy koncept sklepów ABC, zmienił się nie tylko kolor logo z pomarańczowego na zielony, ale także wnętrze sklepu, gdzie znalazło się kilka niezwykle interesujących konceptów handlowych, które wspólnie oferują klientom dużą wartość dodaną. Warszawska placówka ABC - którą odwiedziła redakcja portalu wiadomoscihandlowe.pl - działa pod nazwą "Pełna Lodówka".

Pierwszy ambasadorski sklep Odido w formacie miejskim otwarty w Warszawie

Sieć sklepów Odido zadebiutowała w nowym formacie w Warszawie. To koncept miejski, prowadzony w ramach projektu Elevate, z którym operator sieci czyli Makro Polska wiąże duże plany.  W kolejnych 3 latach zamierza otwierać ponad 200 sklepów rocznie.

9. Frisco.pl wchodzi z dostawą zakupów na Śląsk i do Trójmiasta. Operator otwiera lokalne centra dystrybucji i nawiązuje współpracę z miejscowymi dostawcami

Frisco.pl konsekwentnie realizuje strategię rozwoju i rozszerza swoją działalność w Polsce. Po zapewnieniu pozycji wiodącego dostawcy zakupów spożywczych online w Warszawie, a także debiucie w Poznaniu, Wrocławiu i Krakowie, wchodzi na Śląsk i do Trójmiasta. Aby zapewnić jak najwyższą jakość usług, otwiera lokalne centra dystrybucji i nawiązuje współpracę z miejscowymi dostawcami. Kiedy ruszą dostawy?

10. Stokrotka przekroczy w tym roku granicę 800 sklepów. Mirosław Wawryszczuk, członek zarządu Stokrotki: Mamy bardzo ambitny plan

Otwarcie aż 25 sklepów zapowiada w grudniu br. Stokrotka. Obecnie sieć posiada 784 placówki. Wszystko wskazuje więc na to, że jeszcze w tym roku Stokrotka uruchomi sklep numer 800.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz Komentarz dodany pomyślnie - oczekuje na weryfikację

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.