18.12.2017/09:39

Torby materiałowe szkodliwe dla zdrowia? Posłowie interweniują

Torebki materiałowe mogą być szkodliwe dla zdrowia człowieka, ponieważ przenoszą bakterie pochodzące z surowej żywności - twierdzą posłowie Kukiz'15, powołując się na badania naukowców z Wielkiej Brytanii. Ministerstwo Zdrowia tłumaczy, że w Polsce przypadki zachorowań w ten sposób nie są znane, ale zarazem zaznacza, że ryzyko zakażeń faktycznie istnieje.

- Alternatywą dla uznanych za szkodliwe dla środowiska torebek foliowych, których proces rozłożenia szacuje się na 400 lat mają być torebki materiałowe. Jednocześnie w ostatnim czasie pojawiły się informacje o tym, że mogą one być jednak szkodliwe dla zdrowia. Brytyjscy naukowcy z rządowej agencji do spraw standardów żywienia przeprowadzili testy pobierając próbki z torebek materiałowych. Wynika z nich, że zwierzęce bakterie campylobacter pochodzące z surowej żywności mogą być przenoszone na materiale, co stwarza zagrożenie do zarażenia się przez człowieka - czytamy w interpelacji, którą zgłosili Jarosław Sachajko, Norbert Kaczmarczyk i Paweł Skutecki.

Posłowie Kukiz'15 postanowili zapytać ministra zdrowia i ministra środowiska m.in. o to, jak poważne jest ryzyko zarażenia się przez człowieka bakterią campylobacter z torebki materiałowej, oraz jakie mogą być tego konsekwencje dla organizmu ludzkiego. Chcieli się także dowiedzieć, czy wobec wspomnianych toreb istnieje jakaś alternatywa oraz czy ministrom "jest znana informacja o bakteriobójczym/bakteriostatycznym działaniu toreb wykonanych z włókien konopi siewnych".

W odpowiedzi na interpelację Sławomir Mazurek, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska przekonuje, że torby materiałowe, czyli torby wielokrotnego użytku, "zdają się być najlepszą alternatywą dla toreb jednorazowego użytku zarówno z tworzywa sztucznego jak i papierowych". Przedstawiciel resortu zwraca uwagę, że już 1 stycznia 2018 r. wejdzie w życie nowelizacja ustawy o gospodarce opakowaniami wprowadzająca tzw. opłatę recyklingowa, pobieraną od lekkich toreb z tworzywa sztucznego wydawanych w sklepach.

- Zakłada się, że torby wielokrotnego użytku będą coraz częściej stosowane. Ich przydatność jest uzależniona od wytrzymałości materiału, z którego są wykonane, jednak niewątpliwie ich zaletą jest możliwość prania, co pozwala zachować bezpieczeństwo higieniczne i pozwala na wielokrotne ich użycie - napisał Mazurek.

Jak dodał, alternatywą dla toreb materiałowych wielokrotnego użytku mogą być torby w całości biodegradowalne, wykonane np. ze skrobi. Takie torby z wyglądu są podobne do toreb z tworzywa sztucznego. - Mogą być używane wielokrotnie, natomiast ulegają rozkładowi na wodę, dwutlenek węgla oraz resztki organiczne w warunkach naturalnych w ciągu kilku miesięcy, bez konieczności zapewnienia do tego procesu specjalnych warunków, np. przekazania do kompostowni - czytamy w odpowiedzi MŚ na interpelację.

Dodaj komentarz

2 komentarze

  • Kasia 11.01.2018

    "życie to śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową"

  • Szary 03.01.2018

    A jak niebezpieczna dla zdrowia jest sama żywność ! Nie tylko bakterie ,ale masa innych zagrożeń. W ogóle jedzenie jest niebezpieczne. A nie wspomnę już o piciu . To jest skrajnie niebezpieczne. Czyli np. butelka wódy w takiej torbie to po prostu śmiertelne zagrożenie życia. Na szczęście mamy totalnie nie pijącą i bardzo nastawioną na zdrowie partię Pawła Kukiza i oni nas uratują od toreb ( w zamian za to ,że dostali od wyborców 4 lata spokojnego życia )

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.