28.08.2020/09:44

Trend prozdrowotny mocno wpływa na rynek żywności

Rynek zdrowej żywności rośnie w siłę. Na produkty mające wzmocnić zdrowie konsumenci są skłonni wydawać coraz więcej – czytamy w „Rzeczpospolitej”.

Na półkach polskich sklepów coraz mocniej rozpycha się żywność z upraw ekologicznych, żywność „bio" i wszelkie produkty gwarantujące zdrowie. Jak podaje „Rzeczpospolita”, częściowo na klientów mogła mieć wpływ pandemia koronawirusa, która zwiększyła naszą troskę o zdrowie i budowanie odporności.

Choć polski rynek jest w tyle za zamożnymi krajami europejskimi, zwłaszcza za Niemcami, to jednak i tak moda na zdrową żywność umacnia się zarówno na półkach marketów, jak i w kuchniach Polaków. Popyt na żywność ekologiczną i nazywaną „bio” rośnie szybciej niż ogólne wydatki na jedzenie. „Rzeczpospolita” informuje, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy, od lipca 2019 r. do czerwca 2020 r., Polacy wydali na produkty bio 709 mln zł.

Więcej w „Rzeczpospolitej”

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także