06.06.2018/16:46

Ukraińcy pojadą dalej. Czechy wprowadzają ułatwienia dla pracowników ze Wschodu

Nasi południowi sąsiedzi zabiegają o pracowników z Ukrainy. Praga wprowadziła w tym roku kolejne ułatwienia przy sprowadzaniu siły roboczej ze Wschodu – podaje Dziennik Gazeta Prawna.

Dziennik przypomina, że kilka miesięcy temu Praga zwiększyła liczbę wydawanych kart pracy dla obywateli ze Wschodu. W tym roku niemal 20 tys. pracowników będzie mogło legalnie rozpocząć pracę w czeskich przedsiębiorstwach. To dwa razy więcej niż pod koniec zeszłego roku i ponad pięć razy więcej niż w 2016 r.

Powód zmian ten sam, co w Polsce - brak rąk do pracy. Bezrobocie w Czechach jest bardzo niskie: na przełomie roku wynosiło 2,4 proc. Ofert pracy jest więcej niż bezrobotnych. Aktywnie pracy szuka 200 tys. Czechów, a ofert jest ćwierć miliona. Kłopot z brakiem pracowników dostrzegł już poprzedni rząd, który deklarował, że chce przyjąć nawet 200 tys. cudzoziemców do pracy. Tę politykę kontynuuje obecna władza. Zwiększając w tym roku limity pozwoleń na pracę, premier Andrej Babiš deklarował, że brak zmian spowoduje spowolnienie gospodarki.

Program "Režim Ukrajina", który ruszył w połowie 2016 r., ma ściągnąć do kraju przede wszystkim ludzi do pracy fizycznej i usług. Sposób działania jest prosty: firmy zgłaszają zapotrzebowanie, a na wolne miejsca są werbowani ukraińscy pracownicy. Wcześniej procedura otrzymania długookresowego pozwolenia na pracę trwała ponad rok. Program skrócił ją do pół roku, a teraz jest już mowa o trzech miesiącach.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.