08.12.2018/23:48

Urząd Skarbowy chce od Grupy Żywiec 70 mln zł. Producent piwa nie zgadza się z decyzją urzędników

W dniu 7 grudnia Grupa Żywiec otrzymała decyzję Naczelnika Śląskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Katowicach określającą wysokość zobowiązania podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych za 2013 rok w wysokości ponad 47,1 mln zł. Producent piwa szacuje, iż wartość odsetek od tej kwoty wyniesie ok. 21 mln zł.

Decyzja podtrzymuje ustalenia protokołu kontroli podatkowej w zakresie nieprawidłowego rozliczenia opłat licencyjnych pomiędzy spółką a Brandhouse Żywiec Sprzedaż i Dystrybucja oraz odpisów amortyzacyjnych od znaków towarowych w 2013 r. Urząd Celno-Skarbowego w Katowicach oszacował wysokość zobowiązań podatkowych za 2013 rok na ponad 47,1 mln zł, gdy dodamy do tego odsetki w wysokości ok. 21 mln zł, to daje nam kwotę ponad 68 mln zł, które Grupa Żywiec będzie musiała wyłożyć na poczet niezapłaconego podatku dochodowego od osób prawnych.

Spółka nie zgadza się z decyzją Naczelnika Śląskiego Urzędu Celno-Skarbowego, gdyż w opinii zarządu Grupy Żywiec „wnioski zawarte w jej uzasadnieniu nie znajdują oparcia w obowiązujących przepisach prawa, a także w dotychczasowym orzecznictwie sądów administracyjnych dotyczących spraw o zbliżonym stanie faktycznym i prawnym.”

Dodatkowo – jak informują władze grupy - firma jest w posiadaniu indywidualnych interpretacji prawa podatkowego wydanych w imieniu Ministra Finansów potwierdzających zasadność podjętych przez spółkę działań.

Należy dodać, że decyzja nie jest prawomocna i nie podlega wykonaniu, zaś spółce przysługuje prawo wniesienia odwołania do dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Katowicach, w terminie 14 dni od dnia jej doręczenia, z czego spółka zamierza skorzystać.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.