04.01.2017/13:03

Ustawa o nadużywaniu przewagi kontraktowej nie będzie wkraczała w swobodę zawierania umów

- Duże przedsiębiorstwa rolno-spożywcze i handlowe prowadzą nieuczciwe praktyki w całej Europie, ale Polska jest jednym z ostatnich krajów, które do tej pory nie uregulowały tej kwestii. Na ten problem zwracała nam uwagę również Komisja Europejska – mówi portalowi wiadomoscihandlowe.pl Jacek Bogucki, sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o nieuczciwym nadużywaniu przewagi kontraktowej. Kiedy nowe prawo wejdzie w życie?

Ustawa została uchwalona po poprawkach Senatu i podpisana przez prezydenta pod koniec grudnia. Projekt ma jednak sześciomiesięczne vacatio legis, aby dać czas na dostosowanie się do nowego rozporzędzenia wszystkim podmiotom na rynku. Firmy, które stosują umowy roczne, a takie zazwyczaj dominują w handlu, będą miał pół roku, aby umieścić w nich ewentualne aneksy. Ustawa wprowadza również sankcje dla podmiotów niezawierających umów przy kupowaniu półproduktów rolniczych.

Przypominam, iż obowiązek zawierania z rolnikami umów przy skupie ich jabłek, ziemniaków itd. wszedł w życie w ubiegłym roku. Do tej pory nie przewidziano jednak żadnych kar dla firm prowadzących z rolnikami nieudokumentowany handel. O ile nie pojawią się w międzyczasie jakieś problemy, których nie potrafię w tej chwili przewidzieć, ustawa wejdzie w życie w drugiej połowie tego roku.

Przypomnijmy, jaki obszar relacji między firmami chciało uregulować ministerstwo rolnictwa pisząc tę ustawę?

Duże przedsiębiorstwa rolno-spożywcze i handlowe prowadzą nieuczciwe praktyki w całej Europie, ale Polska jest jednym z ostatnich krajów, które do tej pory nie uregulowały tej kwesti. Na ten problem zwracała nam uwagę również Komisja Europejska. Najwięcej zarzutów dotyczy sieci handlowych, ponieważ potrafią one wymusić na mniejszych podmiotach szereg dodatkowych, niekorzystnych dla nich regulacji. Ustawa zakazuje stosowania tego typu zapisów, również pod groźbą kary.

Pod lupą znajdą się duże przedsiębiorstwa, czyli takie, których roczne obroty przekraczają 100 mln zł. Jest to pierwsze główne zadanie nowego rozporządzenia. Drugim jest to, o czym wspomniałem wcześniej - nałożenie obowiązku sporządzania umów z rolnikami przy skupie ich towarów. W prawie unijnym stosowny zapis funkcjonuje od ubiegłego roku, jednak ze względu na brak sankcji nie jest on przestrzegany. Jednocześnie cały czas pracujemy nad kodeksem dobrych praktyk, ponieważ zależy nam, aby stosunki w handlu regulowały właśnie dobre praktyki, a nie prawo karne.

Branża handlowa boi się, iż nowy projekt otworzy możliwość do nadużyć drugiej stronie umowy ..., czyli dostawców, którzy będą szantażować detalistów i hurtowników.

Ustawa działa w obie strony, ponieważ producenci również stosują różne nieuczciwe praktyki. Przykładem nich będzie oferowanie niższych cen w skupie firmom, które są w stanie nabyć więcej towaru. Sprawia to, iż mniejsze podmioty muszą zapłacić więcej lub są wręcz odcinane od niektórych towarów. Nowa ustawa dotyczy także tego typu działań.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.