02.05.2020/19:13

W maju nie będzie handlu w niedziele

Maj to miesiąc, w którym nie ma żadnej niedzieli handlowej. W każdą obowiązywać będzie zakaz handlu. Najbliższa niedziela handlowa dopiero za blisko dwa miesiące, 28 czerwca - podaje businessinsider.com.pl.

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta weszła w życie 1 marca 2018 roku. Początkowo pozwalała na handel - poza poszczególnymi wyjątkami - w pierwszą i ostatnią niedzielę w miesiącu, w 2019 r. już tylko w ostatnią.

Od 2020 r. zakaz handlu nie obowiązuje jedynie w ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę przed Wielkanocą. Z siedmiu tegorocznych niedziel handlowych pozostały cztery – 28 czerwca, 30 sierpnia, 13 i 20 grudnia.

Ustawa przewiduje katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie obowiązuje m.in. w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą i w kawiarniach. Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi kara od 1 tys. zł do 100 tys. zł, a przy uporczywym łamaniu ustawy – kara ograniczenia wolności.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.