21.10.2020/19:56

W niektórych małych sklepach limity osób nie obowiązują? Eksperci powołują się na ustawę o zakazie handlu

Czy sklepów, w których sprzedaż prowadzi właściciel nie obowiązują limity osób oraz godziny dla seniorów? Część prawników twierdzi, że tak i powołują się tu na zapisy ustawy o zakazie handlu w niedzielę, które definiują pojęcie placówki handlowej.

Sprawę opisuje portal prawo.pl, który zwraca uwagę na zapis rozporządzenia z 14 października, wprowadzającego wspomniane wcześniej regulacje. Zawiera ono informację, że restrykcje obowiązują placówki handlowe wrozumieniu art. 3 pkt 1 ustawy zdnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu wniedziele i święta oraz w niektóre inne dni.

Portal podkreśla, że zgodnie z tym zapisem placówkę handlową trzeba rozumieć jako obiekt, w którym prowadzony jest handel oraz czynności związane z handlem, jeżeli praca jest wykonywana przez pracowników lub zatrudnionych. Zdaniem Mateusza Mońka, prawnika w Kongresie Polskiego Biznesu oznacza to, że godziny dla seniorów oraz limity kasowe nie obowiązują tam, gdzie obsługi dokonuje wyłącznie właściciel.

W podobnym tonie wypowiada się także adwokat Dawid Suszyński. - Odesłanie mówi wprost, że chodzi o definicję placówki handlowej zawartej w ustawie o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni. Skoro zatem definicja ta uzależniona jest od wykonywania pracy przez pracowników lub zatrudnionych, to w mojej ocenie placówka w której praca wykonywana jest przez właściciela, nie podlega "godzinom dla seniorów" – mówi Suszyński.

Więcej w portalu prawo.pl
 

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także