W Polsce nie zabraknie warzyw, ale ich ceny będą rosły. Problemem jest pogoda
Kryzys pogodowy na południu i zachodzie Europy spowodował, że ceny owoców i warzyw poszły mocno w górę, a w Wielkiej Brytanii pojawiły się nawet braki na półkach. W rozmowie z TOK FM Bartosz Urbaniak z banku BNP Paribas przekonuje, że w Polsce tych produktów nie zabraknie, ale trzeba przygotować się na szoki cenowe.
Jeśli widzisz ten tekst, oznacza to, że wykorzystałeś limit 8 bezpłatnych artykułów w tym miesiącu lub próbujesz przeczytać artykuł premium, dostępny wyłącznie dla naszych Subskrybentów.
Wspieraj profesjonalne dziennikarstwo.
Wykup subskrypcję i uzyskaj nieograniczony dostęp do naszego portalu.
Kliknij i sprawdź wszystkie korzyści z prenumeraty WH Plus
Posiadasz subskrybcję? Zaloguj się.
-
Dostęp 30 dni19.99 zł - 30 dni
-
Prenumerata roczna WH Plus399.99 zł - 365 dni
- Dostęp do ekskluzywnych treści publikowanych wyłącznie na naszym portalu
- Dostęp do wszystkich bieżących artykułów - newsów, analiz, raportów, komentarzy, wywiadów
- Dostęp do całego archiwum artykułów na portalu wiadomoscihandlowe.pl - ponad 50 tys. materiałów dziennikarskich
- 6 wydań magazynu Wiadomości Handlowe w wersji drukowanej i e-wydania
- Raport:Lista 60 regionalnych i lokalnych spożywczych sieci handlowych – trendy, prognozy wyzwania dla małych sieci
- Tygodniowy przegląd kluczowych informacji i analiz. W każdy piątek w twojej skrzynce e-mail.
- Gwarantowane miejsce na webinarach organizowanych przez Wiadomości Handlowe
- Rabat 30% na wybrane raporty WH MARKET
5 komentarzy
-
06.03.2023
Ale jakoś nie słychać narzekania na koszty szklarniowe. Jest narzekanie na pogodę przecież. Wygląda na to, że szklarnie chcą się pod to podłączyć bo wyczuły większe zyski, tak? Poza tym gdzie ci kilkukrotnie gaz podrożał? Ceny już dawno spadły. Z węglem nie wiem, ale w takiej Holandii to raczej gazem ogrzewają. Mają też farmy fotowoltaiczne. Z nawozami to nie wiem jak bo szklarniowe wyroby dostają płynne zasilanie i to nie są typowe nawozy.
Oj, ja bym nie przesadzał z tym windowaniem cen bo kto to kupi? W efekcie będą gnić na wyprzedażach i w marketowych pojemnikach na śmieci. -
06.03.2023
Żeby pomidory rosły pod szkłem potrzebne jest ciepło (gaz, węgiel), CO2 i nawozy. Wszystkie składowe podrożały kilkukrotnie vs lata ubiegłe. Jedni podnoszą bardzo mocno ceny a inni wręcz rezygnują z produkcji.
-
06.03.2023
A te pomidorki w Polsce to nie jadą raczej z wielkich szklarni holenderskich? W Polsce też są już takie szklarnie zresztą. I w tych szklarniach też jest zła pogoda? Kolejne pompowanie balona cenowego i nic poza tym.
Bojkotować drożyznę, nie kupować, czekać. -
05.03.2023
Za pisu wszytko drożeje, podają oficjalną inflację z 17% ale wszystko drożeje o 30-50%. Pis kłamie jak wszędzie. To genetycznie zakłamana partia, jeśli ich jeszcze można partią nazywać.
-
04.03.2023
I znowu wymyślanie sztucznych problemów w celu wywindowania cen. Pomidory dostępne w Polsce uprawiane są pod szkłem w Holandii w znakomitej większości. Zresztą w Polsce też są wielkie szklarnie i producenci. W obu przypadkach z całą pewnością ich nie brakuje.
No nic, wychodzi na to, że trzeba będzie pomyśleć o własnej produkcji owoców i warzyw bo już wystarczy tej szajby sklepowej.
6