25.03.2016/12:56

W Wielkanoc rządzą wędliny

Wielkanoc to święta, podczas których królują w szynki i kiełbasy. Na stole nie może zabraknąć szczególnie białej kiełbasy, ale także pasztetu i mięs pieczonych – mówi Wiadomościom Handlowym Iwona Szklarska, członek zarządu Chrzanowskiej Manufaktury Wędlin.

Anna Czyżewska, specjalista ds. marketingu w ZM Górzyca wskazuje, że w przed Wielkanocą rośnie sprzedaż wędlin przygotowywanych „na szaro”, bez dodatku peklosoli. – Popularne są też wysokiej jakości wyroby gotowane lub pieczone, ale również wędliny przygotowywane specjalnie do koszyczka wielkanocnego: małe kawałki szynek, czy kiełbas – wymienia. Iwona Szklarska, członek zarządu ChMW dodaje, że obecnie klienci lubią eksperymentować, stąd w niejednym domu zagości kaczka, gęś, czy przepiórka. - Na pewno doskonałą przekąską będą wyroby suche – przekonuje ekspertka.

Jak wskazuje Ignacy Kowalski, dyrektor handlowy w Madej Wróbel, w okresie wielkanocnym coraz większym powodzeniem cieszą się tradycyjne wędzonki. - Klienci interesują się produktami przygotowywanymi według tradycyjnych receptur. Najchętniej kupowane są wędzonki z szynki. Obok nich na stole wielkanocnym zawsze pojawiają się kiełbasy białe, parzone albo surowe – zaznacza nasz rozmówca. Krzysztof Woźnica, prezes Zakładów Mięsnych Silesia ocenia natomiast, że do koszyczka ze święconką najczęściej trafia kiełbasa jałowcowa i kiełbasa myśliwska.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.