27.04.2020/09:59

Wawel notuje gorsze wyniki. W I kw. firma zarobiła 13,7 mln zł

W pierwszym kwartale tego roku firma Wawel wypracowała 13,7 mln zł jednostkowego zysku netto wobec 17,19 mln zł w analogicznym okresie 2019 roku – informuje spółka w raporcie.

Producent słodyczy uzyskał 16,5 mln zł zysku operacyjnego (rok temu było to 20,8 mln zł). Natomiast przychody ze sprzedaży wyniosły 134,4 mln (wobec 142,27 mln zł rok wcześniej).

Na wyniki firmy Wawel wpływ miały przede wszystkim takie czynniki, jak: spadek przychodów ze sprzedaży o 7,8 mln zł, spadek wartości kosztów ogólnego zarządu o 2,0 mln zł oraz wzrost wartości kosztów ze sprzedaży o 2,1 mln zł.

W ocenie spółki, głównym zagrożeniem jej przyszłych wyników jest pandemia. „Pod koniec 2019 r. po raz pierwszy pojawiły się wiadomości z Chin dotyczące COVID-19 (coronavirus). W pierwszych miesiącach 2020 r. wirus rozprzestrzenił się na całym świecie, a jego negatywny wpływ na gospodarkę światową nabrał rozpędu. Począwszy od drugiej połowy marca widoczne były już pierwsze zauważalne efekty pandemii mające wpływ na działalność spółki, czyli spadek ilości zamówień  od naszych partnerów biznesowych” – czytamy w raporcie firmy Wawel.

„Zmiany te nie miały początkowo istotnego znaczenia. Jednakże z każdym kolejnym tygodniem kwietnia sytuacja zaczęła się zmieniać. Dzisiaj obserwujemy znaczący negatywny wpływ pandemii na sprzedaż spółki, a więc również na jej wyniki” – czytamy dalej.

W ocenie przedstawicieli spółki, wszystko jest uzależnione od stopnia „otwierania się gospodarki”, znoszenia związanych z epidemią zakazów i ograniczeń dotyczących bezpośrednio sfery handlu detalicznego jak również aktywności społeczeństwa.  
 
Czynnikiem ryzyka dla działalności firmy Wawel są też wahania cen podstawowych surowców do produkcji, w tym przede wszystkim ziarna kakaowego.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.