09.09.2019/11:56

Ważne pytanie: Czy spożycie prywatne w Polsce wzrośnie także w 2020 r.? [PROGNOZA]

Analitycy Credit Agricole Bank Polska prognozują, że spożycie prywatne zwiększy się o 3,5 proc. r/r w 2020 r. wobec 4,3 proc. w 2019 r.  To oznacza obniżenie dynamiki wzrostu w kolejnych kilkunastu miesiącach. Zdaniem ekspertów konsumpcja w Polsce nadal wspierana będzie przez wypłaty transferów socjalnych, co przełoży się także na wzrost gospodarczy.

Według analityków CABP „oprócz pakietu fiskalnego, wsparciem dla spożycia prywatnego będzie dobra sytuacja na rynku pracy oraz rekordowy optymizm gospodarstw domowych.” W swojej prognozie zakładają oni, że w II kw. 2020 r. zostaną ponownie wypłacone dodatkowe świadczenia dla emerytów i rencistów (tzw. 13-ta emerytura).

„Stagnacja wzrostu zatrudnienia (trudności w znalezieniu wykwalifikowanych pracowników) w połączeniu z obniżającą się dynamiką nominalnych wynagrodzeń (presja na marże przedsiębiorstw, wzrost pozapłacowych kosztów pracy) będą oddziaływały w kierunku spowolnienia wzrostu konsumpcji.”

Analitycy Credit Agricole Polska podnieśli prognozę inflacji w latach 2019-2020. Według ekonomistów dynamika cen żywności i inflacja bazowa kształtowały się w ostatnich miesiącach powyżej oczekiwań. W IV kwartale 2019 roku inflacja osiągnie swoje maksimum. Na jej wielkość ma mieć wpływ wzrost dynamiki cen mięsa oraz słabe tegoroczne zbiory owoców.

Wyższe ceny żywności w znacznym stopniu wynikają z suszy, jaka wystąpiła w Europie, w tym w Polsce. Najsilniejszego spadku dynamiki cen ekonomiści oczekują w przypadku warzyw, mięsa, a w II poł. 2020 r. również owoców. Analitycy prognozują w 2020 r. stopniowe obniżenie inflacji żywności do 0,7 proc. r/r w IV kw. ze względu na oddziaływanie efektów wysokiej bazy sprzed roku. 

Inflacja bazowa utrzymuje się w ostatnich miesiącach w trendzie wzrostowym, co w połączeniu z szerokim zakresem produktowym jej wzrostu wskazuje na stopniowo narastającą presję kosztową w polskiej gospodarce. W kolejnych miesiącach oczekujemy dalszego wzrostu inflacji bazowej w związku z zapowiedzianymi zmianami cenników przez liczne, wiodące firmy usługowe.

Stopniowy wzrost inflacji ogółem do lokalnego maksimum na poziomie 3,4 proc. r/r w I kw. W 2020 r. część wspomnianych wyżej efektów wygaśnie, co przyczyni się do spadku inflacji do średniorocznie 2,3 proc, r/r wobec 2,4 proc. w 2019 r.
 

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.