29.11.2019/09:21

Wierzyciele Piotra i Pawła poznają propozycje układowe już w najbliższych tygodniach

Już w najbliższych tygodniach wierzyciele trzech spółek tworzących sieć sklepów Piotr i Paweł poznają propozycje układowe - zapowiada Patryk Filipiak, prezes zarządcy sądowego owych spółek, firmy Zimmerman Filipiak Restrukturyzacja.

Filipiak na razie nie zdradza, co dokładnie znajdzie się w propozycjach układowych. Jak stwierdził, w pierwszej kolejności zostaną one przedstawione wierzycielom. Pytany przez wiadomoscihandlowe.pl zadeklarował natomiast, że do głosowania nad układem dojdzie na początku 2020 roku.

- Cieszę się, że to wyzwania biznesowe, a nie prawno-restrukturyzacyjne są obecnie tymi najważniejszymi. Proces sanacyjny trwa od września 2018 r.; myślę że trzeba ten proces już kończyć. Będzie to, z dużym prawdopodobieństwem, graniczącym z pewnością, pierwszy w historii udany proces restrukturyzacji sądowej sieci handlu detalicznego - komentuje Patryk Filipiak.

W jego ocenie udało się zrealizować "wszystkie założenia" planów restrukturyzacyjnych. - Przede wszystkim zoptymalizowaliśmy sieć lokalizacji w Polsce. Wycofaliśmy się z miast, gdzie nie powinniśmy prowadzić naszego biznesu. Udało się również polepszyć warunki handlowe, szczególnie w zakresie umów najmu. Nie obyło się oczywiście bez restrukturyzacji kosztowej, ale podkreślam, że w tym postępowaniu w zasadzie nie dochodziło do zwolnień pracowników, oprócz jednego przypadku magazynu logistycznego, gdzie taka sytuacja musiała mieć niestety miejsce - mówi Patryk Filipiak.

Prezes Zimmerman Filipiak Restrukturyzacja podkreśla, że kluczowym elementem planu restrukturyzacyjnego Piotra i Pawłą było znalezienie inwestora strategicznego. - To się udało. Cieszę się, że The Spar Group Ltd zainteresowało się tym projektem i że jest z nami. Gratuluję jednocześnie panom z RPA, dlatego że będą budowali biznes w Polsce z doświadczonym, bogatym zespołem, który przeszedł wiele i teraz jest gotowy na normalną współpracę biznesową - mówi Filipiak.

I dodaje: - To oczywiście jest korzystne dla inwestora, korzystne dla spółki, dla jej pracowników, ale jako zarządca odpowiadam za interes naszych partnerów, których jeszcze przez jakiś czas musimy niestety nazywać wierzycielami. Podkreślam, że restrukturyzacja i zawarcie układu, który jest jej zwieńczeniem, są podwójnie korzystne dla nich. Po pierwsze, nasi partnerzy będą dalej mogli budować biznes ze Sparem, zarabiać na współpracy, generować marzę. Po drugie, nie ukrywajmy, że zaspokojenie tych historycznych zaległości będzie na wyższym poziomie, aniżeli to, czego mogliby oczekiwać w ramach likwidacji spółki - zaznacza Patryk Filipiak.

Polecamy także:
Rob Philipson, członek zarządu Spar Group: Nie boimy się Biedronki [OBSZERNY WYWIAD]
Pierwszy Eurospar uruchomiony przez Spar Group - zobacz zdjęcia!
Spar Group chce otworzyć w Polsce 400 sklepów w ciągu 5 lat

Dodaj komentarz

3 komentarze

  • Wierzyciel3 01.12.2019

    Z punktu widzenia PIP teraz Spara wierzyciele powinni być szczęśliwi bo dostaną może 10% albo 20% w ciągu kilku lat będą mogli znowu dostarczać towar do Spara i ryzykować kolejny raz

  • Wierzyciel 2 30.11.2019

    A gdzie się podziały osoby odpowiedzialne za doprowadzenie do takich zaległości wobec dostawców? Firma restrukturyzacyjna zaproponuje spłatę części zaległości w trakcie kilku lat i jeszcze weźmie za to wynagrodzenie, a wierzyciele mają być zadowoleni. Żenada.

  • Wierzyciel 29.11.2019

    Będzie 50%?

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.