18.11.2020/21:18

Właściciel Biedronki odpowiada związkowcom w sprawie podwyżek i testów na koronawirusa. Mamy dokumenty

Jeronimo Martins Polska odpowiedziało związkom zawodowym na dwa pisma, które ci skierowali w kontekście sytuacji związanej z pandemią. Chodziło o dodatki do pensji za pracę niebezpiecznych warunkach, a także testy na koszt firmy. Pod tekstem publikujemy oba posma w całości.

Jako pierwsi opisaliśmy dwa wnioski, które skierowali do centrali sieci przedstawiciele Organizacji Zakładowej nr 922 NSZZ „Solidarność” w JMP S.A., Komisji Międzyzakładowej WZZ „Sierpień 80” w Bydgoszczy oraz Komisji Zakładowej „Solidarność 80” w Jeronimo Martins Polska.

Pierwsze z nich dotyczylo dodatków do pensji za pracę w dobie epidemii.

„W imieniu wyżej wymienionych Zakładowych Organizacji Związkowych działających na terenie JMP S.A. wnosimy do Pracodawcy o rozważenie wprowadzenia dodatku do pensji w kwocie 1500 PLN brutto na każdy etat, na okres trwania pandemii, dla pracowników świadczących pracę w obecnym, trudnym czasie epidemii, narażając swoje zdrowie i życie podczas wypełniania obowiązków pracowniczych” – pisali  wspólnym piśmie związkowcy. Uzasadniali to chęcią otrzymania rekompenasty za bycie narażonym na ryzyko transmisji wyrusa. Zaapelowali też o wspólne stworzenie listy stanowisk, które miałyby otrzymać dodatki.

Drugie pismo dotyczyło darmowych testów na obecność koronawirusa oraz objęcie pracowników pełnopłatną kwarantanną.

„Wśród działań zmierzających do zapewnienia bezpieczeństwa i zdrowia pracujących podejmowanych przez pracodawcę działaniem podstawowym jest dokonanie przez niego właściwej oceny ryzyka zawodowego oraz stosowanie niezbędnych środków profilaktycznych zmniejszających to ryzyko. W związku z epidemią COVID-19, w zakładach pracy, poza występującymi dotychczas zagrożeniami, pojawiło się nowe zagrożenie powodowane przez koronawirusa. Pracodawca biorąc powyższe na wzgląd, powinien w naszej ocenie, podjąć działania zmierzające do ograniczenia ryzyka związanego z narażeniem na ten czynnik biologiczny. Zastosowane przez pracodawców i przedsiębiorców środki zapobiegawcze powinny gwarantować, że wykonanie pracy nie większa prawdopodobieństwa zarażenia pracowników koronawirusem” – napisali związkowcy.

Dodali też, że w ich ocenie jednym działań ograniczających ryzyko zakażenia jest niezwłoczne informowanie pracowników bezpośrednio narażonych, dodatkowo izolacja oraz testowanie przez pracodawcę lub przekierowanie na pełnopłatną kwarantannę, aby przerwać łańcuch zakażeń.

Teraz doczekali się odpowiedzi na oba dokumenty. W przypadku postulatów o dodatki do pensji sieć odpisała, że w kwietniu 46 tys. Pracowników Biedronki otrzymało już nagrodę roczną im. Elisio Alexandre Soares dos Santos  w wysokości 2300 zł brutto za zrealizowanie zeszłorocznych celów. Ponadto sieć w marcu przyznała dodatki w wysokości 550 zł za pracę w ciągu dwóch wyznaczonych tygodni,a także wypłaciła pełną premię uznaniową. JMP zarzuciła też sygnetariuszom pisma, że od kilku miesięcy nie uczestniczą w spotakniach ze związkami działającymi w Biedronce i stanowią reprezentację jedynie 2,5 proc. pracowników Biedronki.

W przypadku drugiego pisma, Jeronimo Martins Polska nie zgodziło się z opinią, że powinno finansować testy swoim pracownikom.

„Pracodawca i pracownik płacą ubezpieczenie zdrowotne, po to, mieć wsparcie w chorobie. Zakres ubezpieczeń zdrowotnych i chorobowych oraz świadczeń z tytułu niezdolności do pracy, określają powszechnie obowiązujące przepisy“ – czytamy w piśmie. Sieć przypomniała, że mimo to sfinansowała już 1 tys. testów.

W piśmie czytamy także, że nie JMP nie zamierza wprowadzać regularnych pomiarów temperatury pracowników, ze względu na przepisy RODO i ochronę danych swoich pracowników. Ponadto sieć wytknęła związkowcom nieznajomość zapisów regulaminu w sprawie dodatków za prace w nocy.

 

Biedronka - odpowiedź (Biedronka)

 

 

Biedronka - odpowiedź (fot. Biedronka)

 

 

Biedronka - odpowiedź (Biedronka)

 

 

Biedronka - odpowiedź (Biedronka)

 

Dodaj komentarz

4 komentarze

 • HK 19.11.2020

  Czy dopłaty uchronią pracowników przed wirusem?

 • Maniek 18.11.2020

  Premia roczna jak co rok i nic poza tym! "Pandemia? Nie nie słyszałem." I co na to wielcy związkowcy? A testy to - łaski bez. Każdemu robią.

 • Ja-Ja 18.11.2020

  Żenada. Lekarzom co miesiąc dopłata 100% za brak wizyt należy się a dziewczyny pracują na wykończenie i nic.

 • Pracuję w Biedronce 18.11.2020

  No proszę. Pandemia trwa, pracownicy codziennie się narażają, a żadnych dopłat nie dostaną. Premia roczna jak zawsze i nic więcej się nie należy...

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także