27.02.2021/10:09

Właściciel sieci Biedronka kupuje... firmę z Maroka

Kontrolowana przez portugalskiego właściciela Biedronki spółka Jeronimo Martins Agro-Alimentar wykupiła większościowy pakiet w marokańskiej firmie Mediterranean Aquafarm.

JMAA nabyło pakiet akcji stanowiących łącznie 66,68 proc. kapitału zakładowego firmy z Maroka. Wartość transakcji nie została ujawniona.

Mediterranean Aquafarm to firma zajmująca się hodowlą ryb i mięczaków oraz ogrodnictwem przemysłowym. Inwestycja Jeronimo Martins w tę spółkę ma pozwolić na rozbudowę obiektów akwakultury w celu produkcji takich ryb jak m.in. okoń morski, leszcz i krakacz.

Siedziba Mediterranean Aquafarm znajduje się w nadmorskim mieście Saidia, niedaleko granicy marokańsko-algierskiej. Bliskość Portugalii ma zapewnić świeżość produktów dostarczanych na rodzimy dla Jeronimo Martins rynek, do sieci supermarketów Pingo Doce albo hurtowni Recheio.

Jak donosi "Jornal Economico", Jeronimo Martins Agro-Alimentar ma już farmy rybne w Portugalii (Sines, Madera) oraz w Hiszpanii (Alicante). Tego typu działalność rozpoczęta została przez JM w grudniu 2017 r.

Co ciekawe, szefem spółki Jeronimo Martins Agro-Alimentar jest António Serrano, czyli były portugalski minister rolnictwa, rozwoju wsi i rybołówstwa (w latach 2009-2011).

Jeronimo Martins coraz śmielej inwestuje nie tylko w handel detaliczny, ale również w produkcję żywności, konsolidując w ten sposób pionowo łańcuch dostaw. Przykładem tego jest uruchomiona w 2016 r. fabryka w Parzniewie pod Warszawą, gdzie wytwarzane są zupy gotowe do spożycia, trafiające następnie do sklepów sieci Bieronka.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • Jaca 27.02.2021

    Polaczki noszą kase to trzeba ją gdzieś wydać.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także