06.05.2020/21:25

Właściciele galerii deklarują pomoc dla najemców, ale chcą mieć wolną rękę w jej ustalaniu

Indywidualne rozmowy z każdym partnerem na temat potrzebnego mu wsparcia i brak odgórnych regulacji w tym zakresie to wg właścicieli oraz zarządców obiektów zrzeszonych w Polskiej Radzie Centrów Handlowych "klucz do dalszej efektywnej współpracy". 

Członkowie PRCH w wydanym dziś oświadczeniu zapewnili, że najemcy, którzy będą tego potrzebować, nie zostaną pozostawieni bez wsparcia (m.in. w formie rabatów). Stoją jednak na stanowisku, że pomoc ta powinna być dopasowana do sytuacja poszczególnych branż oraz potrzeb konkretnych partnerów, a jej mechanizmy ani wysokość nie mogą zostać ujednolicone, ani narzucone przez prawo.

„Jednakowe traktowanie wszystkich najemców będzie w naszej ocenie nieefektywne i niesprawiedliwe. Wiele z sieci handlowych to podmioty o dużej sile ekonomicznej i globalnej skali operacji. Zunifikowane rozwiązania spowodowałyby, iż działania wspierające nie znajdą właściwych adresatów, a jednocześnie wynajmujący pozbawieni zostaną środków, aby wspomóc efektywnie te podmioty biznesowe, które będą naszej pomocy najbardziej potrzebować. Należy tu zwrócić zwłaszcza uwagę na dziesiątki tysięcy małych firm, często lokalnych biznesów prowadzących działalność w jednej czy kilku lokalizacjach a także operatorów wysp handlowych, których działalność wciąż jest mocno ograniczona pewnymi uwarunkowaniami sanitarnymi”– czytamy w oświadczeniu. 

Przedstawiciele firm, takich jak: Atrium European Real Estate, Apsys Polska, Carrefour Polska, Ceetrus Polska, ECE Projektmanagement Polska, Metro Properties, Multi Poland, Mayland Real Estate, Pradera Management Poland, Sierra Balmain i Unibail-Rodamco-Westfield, które dotychczas podpisały się pod tym stanowiskiem podkreślili w nim też, że ewentualna interwencja legislacyjna w tym obszarze zakłóci zasady współpracy między najemcami i wynajmujący oraz podważy zaufanie, niezbędne dla dalszej harmonijnej kooperacji. Właścicieli oraz zarządcy obiektów handlowych zrzeszonych w PRCH zastrzegli jednocześnie, że liczą na umorzenie w okresie 2020 - 2021 opłat z tytułu użytkowania wieczystego, podatku od nieruchomości oraz podatku galeryjnego. Ponieważ pozwoli im to znacząco zmniejszyć obciążenia najemców opłatami eksploatacyjnymi i zwiększy możliwości wsparcia jakie wynajmujący mogą im zaoferować. 

Wspólnym postulatem wynajmujących i najemców, skierowanym do władz jest natomiast umożliwienie otwarcia obiektów handlowych w niedziele. W stanowisku PRCH czytamy, że jest to podyktowane „koniecznością wsparcia sektora w zakresie pobudzania popytu a także zwiększaniem bezpieczeństwa przepływu klientów w momencie, gdy normy wskazane w rozporządzeniu będą już graniczne tj. przekraczające 1 osobę na 15 mkw".

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.