17.07.2020/09:07

Wojciech Kruszewski: Mój sukces? To zbudowanie jednej z największych sieci w Europie Centralnej [WYWIAD]

Wywiad z Wojciechem Kruszewskim, jednym z najbardziej doświadczonych menadżerów w polskim handlu i wieloletnim prezesem zarządu spółki Lewiatan Holding, która zarządza siecią ponad 3200 sklepów.

Panie prezesie, wraz z pańskim odejściem z funkcji prezesa Lewiatan Holding kończy się pewien etap w polskim handlu. Trudno mi jednak sobie wyobrazić, że odejdzie pan z branży zupełnie, jak wyglądają Pańskie plany na najbliższe miesiące?

Do ostatniej chwili bardzo intensywnie pracowałem dla Lewiatana i właściwie nie miałem czasu, by w pełni zaprojektować moją przyszłą aktywność. Natomiast, rzeczywiście, trudno sobie wyobrazić, żebym pozostał w stagnacji. Otrzymałem już kilka propozycji wykładów na temat handlu i jego przyszłości. Chętnie więc podzielę się swoją wiedzą i doświadczeniem zdobytym w pracy. Sądzę, że pozostanę też w kontakcie z firmą Lewiatan i będę do dyspozycji władz Sieci jako „organ doradczy” w każdej sprawie, w której mógłbym pomóc i wesprzeć moich Kolegów.

 
 
 
 
 

Tworzył pan aktywnie historię polskiego handlu nowoczesnego w Polsce. Jak wyglądały kluczowe wydarzenia, które go ukształtowały w ciągu ostatnich 30 lat?

Historia handlu w Polsce to proces wręcz makroewolucyjny, na który składa się kilka etapów rozwoju. Pierwszy nastąpił bezpośrednio po upadku gospodarki socjalistycznej. Doszło wtedy do gwałtownych prób tworzenia handlu, oczywiście z różnym skutkiem. Była to bardzo prymitywna forma kupiectwa, mająca przede wszystkim postać handlu ulicznego. Taki stan rzeczy trwał do czasu, gdy kupcy zarobili pierwsze większe pieniądze i zaczęli inwestować je w bardziej profesjonalny i stabilny biznes, tworząc zręby przyzwoitych sklepów. Kolejnym etapem na drodze ewolucji handlu było tworzenie się bardziej złożonych projektów, czyli niewielkich, lokalnych sieci handlowych. Wkrótce jednak rodzący się z niezłym rozmachem polski, tradycyjny handel stanął w obliczu ogromnego zagrożenia. W drugiej połowie lat 90-tych pojawiły się w Polsce i bardzo szybko zaczęły się rozwijać potężne, zagraniczne sieci handlowe z Francji, Niemiec czy Wielkiej Brytanii. Zachodni operatorzy zaproponowali polskim klientom sklepy wielkopowierzchniowe w wyższym standardzie, z szeroką ofertą i bardzo agresywną politykę cenową. Po latach komunizmu konsumenci byli głodni zachodnich towarów i marek. Ten ogromny popyt stał się doskonałą bazą dla szybkiego rozwoju sieci dyskontów i hipermarketów w Polsce. Drobny, polski handel zareagował na tę sytuację we właściwy sposób, czyli przyśpieszeniem konsolidacji i integracji tak, aby zwiększyć skalę i konkurencyjność, a tym samym móc skuteczniej oprzeć się agresywnym działaniom zagranicznych firm. Właśnie w tamtym czasie powstała Polska Sieć Handlowa Lewiatan. Alians rodzimych firm następował naturalnie, a u jego podstaw leżał po prostu lęk polskich sieci o przetrwanie. Kolejnym ważnym etapem w postępie rynku detalicznego była bardzo dynamiczna ekspansja sieci dyskontowych, takich jak Biedronka i Lidl. Obecnie, obserwując oczekiwania konsumentów, można zidentyfikować następną zmianę w ewolucji handlu. Nastał czas formatów, takich jak sklepy convenience czy supermarkety proximity, co oznacza, że teraz najważniejsza jest bliskość, wygoda i szybkość robienia zakupów. W ofercie zaś coraz bardziej liczą się produkty świeże i dania gotowe.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • kk&d 05.08.2020

    można przyjąć, że definicja "sieci handlowej" zawiera w sobie centralną kontraktacje towaru (sieć ma zdolność zakupów centralnych dla siebie) zatem jaka to "sieć handlowa" z tego "Lewiatan", że za kontraktacje większości towaru, który ląduje na jej półkach odpowiada de facto Eurocash? jaki to sukces? Eurocashu chyba
    taka z lewiatana "sieć" jak z koziej d#py trąbka

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.