02.04.2022/14:51

Wyższy podatek dla Auchan i Leroy Merlin. Ukraina wprowadza nowe prawo

Rada Najwyższa Ukrainy przyjęła ustawę, która zakłada podwyżkę podatków dla zagranicznych firm, działających w tym kraju,  które nie opuściły Rosji. Więcej płacić będą m.in. Auchan, Leroy Merlin, Danone czy Mondelez.

Nowe prawo zakłada, że firmy zachodnie operujące w Ukrainie i Rosji zapłacą o 50 proc. wyższy podatek.

- Międzynarodowe firmy, których spółki zależne nadal działają w Rosji, zostaną opodatkowane współczynnikiem 1,5 w stosunku do stawek podatku dochodowego od osób prawnych, podatku środowiskowego, czynszu i podatku od nieruchomości – powiedziała Elena Szuliak, parlamentarzystka z frakcji Sługa Narodu.

Podatek dotknie kilka firm z branży handlowej. To przede wszystkim sieci Auchan, Metro oraz Leroy Merlin, ale także tacy producenci jak Danone, Nestle czy Mondelez, którzy nie podjęli decyzji o opuszczeniu rosyjskiego rynku po inwazji wojsk tego kraju na Ukrainę. Część z nich twierdzi, że nie chce wyjść z Rosji ze względu na fakt, że ich mienie zostanie tam znacjonalizowane, a menedżerowie postawieni przed sądem. Takie groźby wysuwał wobec koncernów prezydent tego kraju Władimir Putin.

To jednak nie wszystkie zmiany, które przegłosował ukraiński parlament. Nowa ustawa zakłada także możliwość konfiskaty i nacjonalizacji mienia Rosjan oraz wszystkich tych, którzy wspomagają inwazję lub przeczą rosyjskiej agresji.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz Komentarz dodany pomyślnie - oczekuje na weryfikację

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także