21.06.2018/23:59

Wzrost cen ropy naftowej zatrzyma spadek światowych cen żywności?

W ostatnich miesiącach obserwowany jest wyraźny wzrost cen ropy naftowej. Historycznie występowała silna dodatnia zależność pomiędzy ceną ropy naftowej a cenami żywności. Analiza ekspertów Credit Agricole Bank Polska odpowiada na pytanie czy wyższe ceny ropy naftowej przyczynią się do wzrostu światowych cen żywności.

Cena ropy Brent utrzymywała się w ostatnim roku w trendzie wzrostowym i wynosi obecnie ok. 74 USD/baryłkę (wzrost o ponad 50 proc. r/r). Co więcej, w maju osiągnęła ona najwyższy poziom od listopada 2014 r. Wynika to z silnego popytu na ropę naftową związanego z utrzymującą się wysoką aktywnością w światowej gospodarce, przy jednoczesnym wolniejszym wzroście jej podaży. Coraz wyraźniejsze ograniczenia podażowe na rynku ropy wynikają m.in. z konsekwentnej polityki redukcji wydobycia ropy naftowej prowadzonej przez kraje należące do OPEC (Organization of the Petroleum Exporting Countries) oraz kilku innych producentów ropy naftowej niebędących członkami tej organizacji, na czele z Rosją.

Zdaniem ekspertów CABP w kierunku ograniczenia światowej podaży ropy naftowej oddziałuje również załamanie jej produkcji w Wenezueli, będące skutkiem kryzysu społeczno-gospodarczego w tym kraju. Negatywne dla perspektyw światowej produkcji ropy naftowej jest także wycofanie się USA z porozumienia nuklearnego z Iranem, co oznacza przywrócenie amerykańskich sankcji na irański eksport ropy.

Historycznie występowała dodatnia zależność pomiędzy cenami ropy naftowej a światowymi cenami żywności. Wsparcie dla takiej oceny stanowi silna dodatnia korelacja cen ropy Brent oraz indeksu cen żywności FAO, która w okresie od stycznia 1990 r. do maja 2018 r. wyniosła 0,91.

Zależność pomiędzy cenami ropy naftowej a cenami żywności wynika z trzech czynników. 

Po pierwsze - jak wskazują analitycy Credit Agricole Bank Polska - ceny ropy naftowej mają istotny wpływ na koszty produkcji w sektorze rolno-spożywczym. Gaz ziemny, którego cena jest silnie powiązana z ceną ropy naftowej, wykorzystuje się do produkcji nawozów mineralnych. Z kolei wyższe ceny paliw zwiększają koszty transportu w całym łańcuchu dostaw żywności, poczynając od maszyn rolniczych i kończąc na samochodach dostawczych dostarczających żywność do sklepów. Wzrost cen nośników energii oddziałuje natomiast w kierunku zwiększenia kosztów przetwórstwa żywności.

Z uwagi na relatywnie niską elastyczność cenową popytu na żywność, jej producenci mają stosunkowo duże możliwości przerzucania wyższych kosztów produkcji na konsumentów podnosząc ceny swoich produktów. 

Po drugie surowce rolne mogą być wykorzystywane nie tylko do produkcji żywności ale również paliw. Z roślin oleistych, zbóż czy też trzciny cukrowej można produkować bioetanol. Gdy ceny ropy naftowej rosną, coraz bardziej opłaca się wykorzystywać wspomniane wyżej surowce rolne do produkcji biopaliw. W konsekwencji niższa podaż surowców rolnych przeznaczanych do wytwarzania żywności oddziałuje w kierunku wzrostu jej cen. 

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.