03.06.2022/12:18

Żabka inwestuje w zielone technologie

Strategie na rzecz zrównoważonego rozwoju zaczynają być podstawą myślenia o tym, jak tworzyć finansową i pozafinansową wartość organizacji. Grupa Żabka podejmuje wiele działań prośrodowiskowych, do których realizacji angażuje także klientów, pracowników, franczyzobiorców oraz partnerów biznesowych.

Żabka dąży do minimalizacji swojego negatywnego wpływu na środowisko, pracując nad ograniczeniem zużycia energii, poszukując nisko- i zeroemisyjnych źródeł, testując prośrodowiskowe rozwiązania oraz zachęcając konsumentów do dokonywania świadomych i odpowiedzialnych wyborów.

W swojej Strategii Odpowiedzialności Żabka zadeklarowała osiągnięcie do końca 2025 r. neutralności klimatycznej w zakresie własnych operacji. Naukowo zatwierdzone i zweryfikowane przez międzynarodową inicjatywę Science Based Targets (SBTi) cele zakładają, że do 2026 r. Żabka zredukuje o 25 proc. całkowitą emisję gazów cieplarnianych (w porównaniu do 2020 r.) oraz obniży o 70 proc. intensywność emisji gazów cieplarnianych w sklepach.

Do końca 2026 r. zaangażuje również swoich partnerów biznesowych odpowiedzialnych za trzy czwarte wydatków zakupowych do ustalenia naukowo potwierdzonych celów redukcyjnych.

Strategiczne podejście do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych pozwoliło Żabce, we współpracy z Grupą Santander,  zawrzeć pierwszą umowę kredytową oraz umowę faktoringową, które opierają się na realizacji celów ESG, w tym związanych z dekarbonizacją. Środki te posłużą do sfinansowania zautomatyzowanego i niskoemisyjnego centrum logistycznego Żabki, którego otwarcie zaplanowano na koniec 2022 r. Taki sposób finansowania uwiarygadnia zobowiązania firmy i pokazuje, że za składanymi deklaracjami stoją konkretne działania.

Ogromną szansą na redukcję śladu węglowego stał się dla Żabki zakończony w 2020 r. – jeden z największych w Europie – proces remodelingu sklepów. Była to ogromna zmiana, którą sieć wykorzystała do istotnej redukcji zużycia zasobów naturalnych i energii elektrycznej. Wśród podjętych działań wymienić można m.in. wymianę oświetlenia na żarówki typu LED, montaż czujników ruchu sterujących oświetleniem, instalację perlatorów czy zastosowanie ekologicznych czynników chłodniczych.

Remodeling przyniósł wymierne efekty. Oszczędność emisji CO2 na poziomie 120 tys. ton przez 4 lata. To tyle, ile pochłaniają drzewa w Wielkopolskim Parku Narodowym przez 4 lata. Wymiana urządzeń chłodniczych i oświetlenia na bardziej energooszczędne pozwoliła na zmniejszenie zużycia energii elektrycznej o 6 proc.

Kolejnym projektem jest otwarty pod koniec 2020 r. w Warszawie przy ul. Lewandów sklep Żabka, stanowiący laboratorium rozwiązań ekologicznych. Sieć testuje w nim pionierskie w skali światowej rozwiązania związane z zieloną energią i transportem, czystym powietrzem i gospodarką w obiegu zamkniętym.

Sklep jest w 100 proc. zasilany zieloną energią pochodzącą z paneli fotowoltaicznych i innych źródeł własnych, oraz z farmy wiatrowej Wierzcholas. W placówce zamontowano m.in. fotowoltaikę i technologię kropek kwantowych, podłogę kinetyczną zamieniającą kroki w energię, kostkę antysmogową i zieloną ścianę z roślin, pochłaniającą kurz i smog.

Zastosowane w sklepie rozwiązania pozwoliły już na ograniczenie emisji dwutlenku węgla w ilości równej tej pochłanianej ponad 1900 drzew. W sklepie testowane są rozwiązania uefektywniające zużycie energii, np. energooszczędne szafy mroźne, dające oszczędność ponad 30% zużycia energii. Na ścianie sklepu, tuż przy parkingu, założono pionowy, wiszący ogród – zasadzone w nim rośliny pochłaniają do 85 proc. spalin, które trafiłyby do atmosfery.

Warto także zwrócić uwagę na uruchamiane przez sieć bezobsługowe Żabki Nano, których jest obecnie ponad 40 – najwięcej w Europie. Wszystkie są zasilane wyłącznie energią z odnawialnych źródeł. Ten projekt wpisuje się w strategię Grupy Żabka, która zakłada realizację działań zmierzających do osiągnięcia neutralności klimatycznej.

W swoje działania sieć włącza też klientów i franczyzobiorców. W ramach programu „Naturalnie Razem” już od 3 lat Żabka zachęca swoich franczyzobiorców i pracowników centrów logistycznych do segregacji surowców wtórnych, głównie kartonów i folii pochodzących z dostaw do sklepów. Pozyskane surowce są przekazywane do recyklerów i otrzymują drugie życie. Do programu włączyło się blisko 4 tys. sklepów i wszystkie centra logistyczne. W 2021 r. zebrano ponad 14 tys. ton surowców, tj. o 18 proc. więcej niż w ub.r.

Sieć Żabka jako pierwsza firma w Polsce wspólnie z partnerami testuje też rozwiązania gospodarki o obiegu zamkniętym dla marki własnej – zachęca klientów i franczyzobiorców do zbiórki plastikowych butelek i darowania opakowaniom drugiego życia. W 2021 r. można było je wrzucać do specjalnych koszy (pilotaż w ok. 50 warszawskich sklepach) oraz do 25 EKOmatów. Powstają z nich butelki wody marki własnej Od Nowa, w 100 proc. wykonane z plastiku z recyklingu. Dzięki tego typu akcjom codziennie ze sklepów Żabka jest odbieranych i otrzymuje drugie życie ponad 1500 butelek.

Sieć przykłada też wielką wagę do odpowiedniej organizacji i zarządzania w dwóch kluczowych, dopełniających się procesach, jakimi są transport i logistyka. Stawia na nowoczesną logistykę miejską opierającą się na idei Smart&Green City. Z myślą o odciążeniu miast i ich mieszkańców od  szkodliwego wpływu smogu i hałasu testuje zeroemisyjne e-Craftery oraz elektryczne Volkswageny Transportery ABT.

Żabka zainwestowała także we własne stacje ładowania aut elektrycznych w centrach logistycznych w Nadarzynie i Plewiskach. Jednocześnie Żabka zachęca swoich klientów do zmiany środka transportu na bardziej przyjazny środowisku. W ramach inicjatywy „Kręci nas zielony transport” w pobliżu naszych sklepów pilotażowo stawia samoobsługowe stacje naprawy rowerów. Kilkadziesiąt tego typu stacji stoi już na terenie Poznania, Warszawy, Wrocławia, Krakowa i Gdańska.

To tylko wybrane przykłady działań podejmowanych przez Żabkę w trosce o środowisko naturalne. Sieć zapowiada kolejne proekologiczne inicjatywy.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz Komentarz dodany pomyślnie - oczekuje na weryfikację

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także