25.02.2021/10:49

Żabka ma już 7 tysięcy sklepów. Za dwa lata będzie największą siecią handlową w Polsce

Sieć Żabka liczy już 7 tysięcy sklepów - dowiedział się portal wiadomoscihandlowe.pl. Centrala największej sieci convenience w Polsce potwierdziła nasze informacje i ujawniła, że placówka handlowa o tym numerze uruchomiona została w czwartek w miejscowości Biecz (woj. małopolskie, zaledwie 4,6 tys. mieszkańców).

Plany ekspansji Żabki na cały rok 2021 zakładają około 1000 otwarć w ujęciu netto. To podobne tempo, jak w ubiegłym roku. Nasze źródła wskazują, że w optymistycznym wariancie sieć może urosnąć nawet o 1200 placówek handlowych.

Pod względem liczby sklepów Żabka jest w tej chwili drugą co do wielkości siecią sklepów spożywczych w Polsce. Wyprzedza ją jedynie eurocashowa sieć Abc, która od kilku lat utrzymuje się na poziomie około 8700-8900 sklepów. To oznacza, że jeżeli Żabka podtrzyma tempo rozwoju, a Abc nie zacznie zwiększać szybko stanu posiadania (w czym pomóc ma ogłoszony niedawno remodeling sklepów), to za około dwa lata dojdzie do zmiany lidera na polskim rynku FMCG.

Żabka Polska sukcesywnie pnie się także w zestawieniu firm handlowych o największych przychodach. W 2019 r. przeskoczyła Carrefoura i po raz pierwszy wygenerowała przychody ze sprzedaży przekraczające 10 mld zł (dokładnie 10,1 mld zł). Deptała tym samym po piętach kolejnym podmiotom, takim jak Kaufland (10,6 mld zł), Auchan (11,05 mld zł), PSH Lewiatan (13,6 mld zł) i PPHU Specjał (13,01 mld zł). Bardziej zauważalna różnica dzieliła Żabkę już tylko od Lidla (21,36 mld zł), Eurocashu (24,85 mld zł) i Jeronimo Martins Polska, czyli sieci Biedronka (55,73 mld zł). Wyniki Żabki - i większości pozostałych sieci - za rok 2020 nie są jeszcze znane, ale śmiało można założyć, że przychody sieci kontrolowanej przez CVC wzrosły.

Na 7000 sklepów Żabka przypada w tej chwili ponad 5600 franczyzobiorców i 25 tys. pracowników sieci.

Przypomnijmy, że sklep numer 6 tys. otwierany był w Warszawie. Tym razem sieć zdecydowała się na przebicie kolejnej symbolicznej bariery 7 tys. punktów handlowych nie w dużym mieście, lecz w niewielkiej miejscowości Biecz. Dla jednych to przypadek, dla innych - potwierdzenie ambicji rozwijania się w coraz to mniejszych lokalizacjach.

Żabka podkreśla, że coraz chętniej chce wchodzić do miejscowości liczących poniżej 50 tys. mieszkańców. W 2020 roku sieć otworzyła sklepy aż w 78 miastach, w których wcześniej nie było ani jednej Żabki. Są wśród nich m.in.: Gostycyn (woj. kujawsko-pomorskie), Parzęczew (woj. łódzkie), Stryszawa (woj. małopolskie), Latchorzew (woj. mazowieckie), Skorogoszcz (woj. opolskie), Przechlewo (woj. pomorskie) czy Cięcina (woj. śląskie).

Sklep w Bieczu działa przy ul. Rynek 12. Całkowita powierzchnia placówki to 140 mkw., a powierzchnia sali sprzedaży wynosi 68 mkw. - Nadal zamierzamy rozwijać się w tym regionie, obecnie w woj. małopolskim ponad 430 przedsiębiorców prowadzi sklep Żabka – mówi Adam Manikowski, wiceprezes i dyrektor zarządzający spółki Żabka Polska.

Prezes Żabki Tomasz Suchański w rozmowie z portalem wiadomoscihandlowe.pl z 2019 r. wskazywał, że sieć szacuje swój potencjał rozwoju w Polsce na 10 000 - 10 500 sklepów convenience. Od tamtej pory otrzymaliśmy sygnały, że liczba ta uległa już podwyższeniu, choć Żabka oficjalnie nie chce się wypowiedzieć na ten temat.

Dodaj komentarz

11 komentarzy

 • Ktoś 01.03.2021

  Poproszę o konkretne przykłady dlaczego ta sieć jest taka zła.
  Dla mnie takie narzekanie to typowe dla Polaków.
  Trzeba mieć świadomość,że wchodząc w ten biznes trzeba się liczyć,że jest to twarda franczyza.
  Trudno oczekiwać,że te sklepy będą własnością FR biorąc pod uwagę,że dostaje się sklep w pełni wyposażony i zatowarowany wartość rzędu 300-400 tyś a wlad FR jest na poziomie 5-7 tyś.

 • JakToJezt 27.02.2021

  Wielu rozpisuje sie ze w tej żabce tak źle a otwierają sie na potęgę. Jednocześnie nikt z narzekających nie podaje żadnych konkretów, żadnych liczb, takie narzekanie dla narzekania. Skoro żabka jest zła i wykorzystuje pozycje na rynku to może ktoś sie odważy i opisze sytuacje od a do z. Kto? jeśli nie wolne rzetelne media powinien służyć za miejsce do publikacji pełnych informacji.....

 • uczciwy 25.02.2021

  To co franczyzobiorca otrzymuje co miesiąc od żabki w większości zwłaszcza mniejszych żabek nie pozwala zaproponować pracownikowi nic innego niż umowa śmieciowa. Żabka doskonale o tym wie ale nic z tym tematem nie zamierza nic zrobić.

 • HS 25.02.2021

  A może tak o podatkach coś napiszą albo o umowach dla pracowników franczyzobiorcy, wirtualnych ucieczek od podatku, no i najlepsze, bankructwa po pozbyciu się tego bubla jakim jest sklep tej super sieci

 • Jkl 25.02.2021

  Niech dają umowy o pracę, bony świąteczne i inne wynagrodzenia dodatkowe,

 • Jura 25.02.2021

  Gdyby żabka dawała zarobić agjentom to ajenci mogliby dać zarobić pracownikom. Rozliczenia pomiędzy żabką a jej agentami są tak pokręcone i niejasne że nikt nie jest w stanie dokładnie wyliczyć co, z czego wynika. I jeszcze te ich rabaty zakupowe...Dużo można by pisać na temat współpracy z żabką i nie byłyby to pochlebne opinie. W mediach żabka przedstawia się jako prężnie rozwijająca się firma, rzeczywistość dla agenta wygląda zupełnie inaczej...

 • mix 25.02.2021

  w dużych miastach żabka stoi na żabce, ten biznes jest bez sensu tym bardziej że to nie franszyza a system ajencki.

 • Jaca 25.02.2021

  Jeżeli firma Żabka ma od rządu przyzwolenie handlu w niedzielę to może rozwijać się w nieskończoność i wykańczać pojedyńczą konkurencję przejmując mniejsze lokale po rodzinnych firmach. Smutna czeka nas przyszłość. Żabka na każdym rogu ulicy i windowane ceny w kosmos.

 • ddddd 25.02.2021

  To niech żabka da zarobić ajentom :) tak to działa - koszty działalności przerzucone na ajenta - a tam jak będzie chociaż śmieciówka - to już sukces.

 • Lubiezalki 25.02.2021

  Fajnie niech otwierają tylko niech ajenci nie wykorzystują pracowników i dadzą im zarobic

 • igi 25.02.2021

  Wielka Żabka połknie wszystko, następnie beknie, puści bąka i ...

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także