20.02.2017 / 14:44
StoryEditor

Zadłużenie w branży handlowej wzrosło dwuipółkrotnie od marca 2015 r.

Z płatnościami zalegają nie tylko przedsiębiorstwa bliskie upadłości. Na zdj. zamknięty sklep Marcpol (fot. materiały własne)
Zadłużenie przedsiębiorstw handlowych w styczniu 2017 r. wyniosło łącznie 2,269 mld zł. Średni dług firm z tego sektora w Polsce wynosi prawie 30 tys. zł, a przeciętna wartość jednego nieopłaconego w terminie zobowiązania to 7 tys. zł. Rekordzista to firma z Mazowsza – jego łączne zadłużenie wynosi prawie 16 mln zł. To najważniejsze informacje zawarte w raporcie Krajowego Rejestru Długów „Sytuacja finansowa branży handlowej w obliczu zmieniającego się rynku”, którego partnerem jest Polska Izba Handlu.

Dane KRD pokazują, że w styczniu br. łączne zadłużenie przedsiębiorstw handlowych wyniosło 2,269 mld zł. To blisko dwa i pół razy więcej niż w podobnym okresie w 2015 roku (ok. ...

Dziękujemy, że nas czytasz!
Pozostało jeszcze 92% tekstu

Jeśli widzisz ten tekst, oznacza to, że wykorzystałeś limit bezpłatnych artykułów w tym miesiącu lub próbujesz przeczytać artykuł premium, dostępny wyłącznie dla naszych Subskrybentów. Wspieraj profesjonalne dziennikarstwo. Wykup subskrypcję i uzyskaj nieograniczony dostęp do naszego portalu.

Kliknij i sprawdź wszystkie korzyści z prenumeraty WH Plus

DOSTĘP 30 DNI
34,99 zł - 30 dni
PRENUMERATA ROCZNA WH PLUS
399,99 zł - 365 dni

W RAMACH SUBSKRYBCJI OTRZYMASZ:

  • Dostęp do ekskluzywnych treści publikowanych wyłącznie na naszym portalu
  • Dostęp do wszystkich bieżących artykułów - newsów, analiz, raportów, komentarzy, wywiadów
  • Dostęp do całego archiwum artykułów na portalu wiadomoscihandlowe.pl - ponad 50 tys. materiałów dziennikarskich

W ramach Prenumeraty WH Plus także:

  • 6 wydań magazynu Wiadomości Handlowe w wersji drukowanej i e-wydania
  • Raport:Lista 60 regionalnych i lokalnych spożywczych sieci handlowych – trendy, prognozy wyzwania dla małych sieci
  • Tygodniowy przegląd kluczowych informacji i analiz. W każdy piątek w twojej skrzynce e-mail.
  • Gwarantowane miejsce na webinarach organizowanych przez Wiadomości Handlowe
  • Rabat 30% na wybrane raporty WH MARKET

26.06.2026 / 13:25
StoryEditor
Carrefour Polska z nową strategią asortymentową. Prezes opowiada o zmianach na półkach [WYWIAD]
Tomasz Waligórski, prezes Carrefour Polska (fot. Mariusz Szachowski)

– Widzimy wyraźnie rosnący udział produktów świeżych i produktów spożywczych. Dokładnie tego oczekiwaliśmy. Chcieliśmy, aby klienci wkładali do koszyka więcej produktów spożywczych niż wcześniej. Ta strategia jest konsekwentnie realizowana i klienci reagują na nią pozytywnie – mówi w rozmowie z naszym portalem Tomasz Waligórski, prezes Carrefour Polska.

Takiego otwarcia Carrefour nie miał dawno. Co takiego nowy hipermarket w koncepcie 2.0, w bydgoskim Comfy Parku zaoferował klientom, że ściągnął tłumy?

Tomasz Waligórski, prezes Carrefour Polska: Frekwencja rzeczywiście przekroczyła nasze oczekiwania, choć bardzo dobrze przygotowaliśmy się do tego otwarcia. Wspólnie z wynajmującym zainwestowaliśmy w ten sklep blisko 10 mln złotych, więc wiedzieliśmy, że otwarcie musi być mocne. Przygotowaliśmy bardzo atrakcyjne oferty, zarówno na produkty spożywcze, jak i non-foodowe i to po prostu zadziałało.

Już przed otwarciem sklepu czekało kilkaset osób. Później ruch jeszcze wzrósł. Przy każdej kasie ustawiało się nawet po około 50 klientów. W pewnym momencie pojawiło się wąskie gardło, ale szybko rozwiązaliśmy ten problem dzięki dodatkowemu wsparciu personelu.

To efekt siły marki czy agresywnej oferty promocyjnej?

Myślę, że zadziałały tutaj oba elementy. Po pierwsze, Carrefour ma już w Bydgoszczy dobrą percepcję jako marka. To nie jest nasz pierwszy sklep w tym mieście, ponieważ od wielu lat działają tu nasze hiper- i supermarkety. Klienci znają Carrefour, mają dobre doświadczenia z naszymi placówkami, więc marka już wcześniej budowała swoją pozycję.

image

Carrefour z nowym konceptem dla zwierząt Zookątek. “Weterynaryjna jakość” [ZDJĘCIA]

Po drugie, przygotowaliśmy naprawdę bardzo atrakcyjne oferty na otwarcie. Oczywiście przy ścisłej współpracy z naszymi dostawcami, z którymi wspólnie budowaliśmy tę ofertę handlową.

Co sprzedawało się najlepiej?

Tak jak już wspomniałem, postawiliśmy w równym stopniu na produkty spożywcze i przemysłowe, bo to wyróżnia nasze hipermarkety na rynku. W promocji była np. kawa czy klocki Lego - których już ok. godz. 12 praktycznie nie było na półkach, a były objęte promocją sięgającą 20 proc. Mieliśmy też bardzo atrakcyjne ceny na telewizory.

Dodatkowo wykorzystaliśmy dobrą pogodę. Bardzo dobrze sprzedawały się klimatyzatory domowe, air fryery oraz wentylatory. Niektóre osoby kupowały po dwa urządzenia, na przykład dla siebie i dla dzieci. Dużym zainteresowaniem cieszyły się także kuchenki mikrofalowe.

Mieliśmy choćby szklany dzbanek renomowanej marki, który standardowo kosztuje około 130 zł, a dziś był dostępny za 50 zł.

Wprowadziliśmy oczywiście limity zakupowe, ponieważ nie chcieliśmy zasilać hurtowych odsprzedawców, tylko klientów końcowych.

Część produktów wyprzedała się błyskawicznie więc “hurtownicy” byli tutaj aktywni?

Tak. Sytuacje z “hurtownikami” zawsze się zdarzają. Doświadczony personel bardzo szybko rozpoznaje klientów, którzy przychodzą po konkretne produkty w większych ilościach. Dlatego narzuciliśmy limity na zakupy, tak aby zwykli klienci tego nie odczuli.

Jednak nawet bez ich udziału niektóre ekspozycje paletowe zostały praktycznie wyczyszczone już w pierwszej godzinie działania sklepu. Jeśli chodzi o telewizory, sprzedaliśmy około 200 sztuk. Mieliśmy ofertę lepszą niż sklep specjalistyczny ze sprzętem RTV i AGD, który otworzył się tuż obok.

Mocne.

Ale prawdziwe. Ceny były naprawdę bardzo konkurencyjne.

Dziękujemy, że nas czytasz!
Pozostało jeszcze 83% tekstu

Jeśli widzisz ten tekst, oznacza to, że wykorzystałeś limit bezpłatnych artykułów w tym miesiącu lub próbujesz przeczytać artykuł premium, dostępny wyłącznie dla naszych Subskrybentów. Wspieraj profesjonalne dziennikarstwo. Wykup subskrypcję i uzyskaj nieograniczony dostęp do naszego portalu.

Kliknij i sprawdź wszystkie korzyści z prenumeraty WH Plus

DOSTĘP 30 DNI
34,99 zł - 30 dni
PRENUMERATA ROCZNA WH PLUS
399,99 zł - 365 dni

W RAMACH SUBSKRYBCJI OTRZYMASZ:

  • Dostęp do ekskluzywnych treści publikowanych wyłącznie na naszym portalu
  • Dostęp do wszystkich bieżących artykułów - newsów, analiz, raportów, komentarzy, wywiadów
  • Dostęp do całego archiwum artykułów na portalu wiadomoscihandlowe.pl - ponad 50 tys. materiałów dziennikarskich

W ramach Prenumeraty WH Plus także:

  • 6 wydań magazynu Wiadomości Handlowe w wersji drukowanej i e-wydania
  • Raport:Lista 60 regionalnych i lokalnych spożywczych sieci handlowych – trendy, prognozy wyzwania dla małych sieci
  • Tygodniowy przegląd kluczowych informacji i analiz. W każdy piątek w twojej skrzynce e-mail.
  • Gwarantowane miejsce na webinarach organizowanych przez Wiadomości Handlowe
  • Rabat 30% na wybrane raporty WH MARKET

19.06.2026 / 10:21
StoryEditor
HelloFresh wchodzi do Polski! Niemiecki gigant spożywczy: "Nie szukamy najtańszych”
HelloFresh buduje hub technologiczny w Warszawie

Niemiecki gigant foodtechowy HelloFresh rozpoczyna dużą inwestycję technologiczną w Polsce. Jak informuje serwis "XYZ", firma planuje zbudować w Warszawie jeden ze swoich najważniejszych globalnych hubów technologicznych, zatrudniający docelowo setki wysoko wykwalifikowanych specjalistów IT.

W tym artykule przeczytasz:

  • HelloFresh inwestuje w Polsce. Warszawa wygrała walkę o globalny hub
  • Polska została wybrana ze względu na kompetencje, a nie koszty
  • Od foodtech do techfood. Technologia staje się sercem biznesu
  • HelloFresh to światowy lider rynku dostaw posiłków
  • Czy HelloFresh uruchomi działalność operacyjną w Polsce?

Polska znalazła się w centrum uwagi jednego z największych światowych graczy rynku foodtech. Niemiecki HelloFresh uruchamia nad Wisłą wielomilionowy projekt technologiczny, który ma obsługiwać globalne operacje firmy. Warszawa została wybrana jako lokalizacja jednego z najważniejszych hubów technologicznych grupy, a plany zakładają zatrudnienie setek specjalistów IT. 

HelloFresh inwestuje w Polsce. Warszawa wygrała walkę o globalny hub

HelloFresh zarejestrował spółkę w Polsce w 2025 roku. Początkowo rozwój działalności technologicznej prowadzony był we Wrocławiu, jednak po analizie potencjału rynku firma zdecydowała o skoncentrowaniu projektu w Warszawie.

Jak podkreśla w rozmowie z "XYZ" Assaf Ronen, członek zarządu HelloFresh odpowiedzialny za technologię, skala inwestycji będzie znacząco większa niż "kilka milionów euro”. Grupa nie ujawnia szczegółowych nakładów, ale deklaruje długoterminowe zaangażowanie na polskim rynku. 

Dziękujemy, że nas czytasz!
Pozostało jeszcze 75% tekstu

Jeśli widzisz ten tekst, oznacza to, że wykorzystałeś limit bezpłatnych artykułów w tym miesiącu lub próbujesz przeczytać artykuł premium, dostępny wyłącznie dla naszych Subskrybentów. Wspieraj profesjonalne dziennikarstwo. Wykup subskrypcję i uzyskaj nieograniczony dostęp do naszego portalu.

Kliknij i sprawdź wszystkie korzyści z prenumeraty WH Plus

DOSTĘP 30 DNI
34,99 zł - 30 dni
PRENUMERATA ROCZNA WH PLUS
399,99 zł - 365 dni

W RAMACH SUBSKRYBCJI OTRZYMASZ:

  • Dostęp do ekskluzywnych treści publikowanych wyłącznie na naszym portalu
  • Dostęp do wszystkich bieżących artykułów - newsów, analiz, raportów, komentarzy, wywiadów
  • Dostęp do całego archiwum artykułów na portalu wiadomoscihandlowe.pl - ponad 50 tys. materiałów dziennikarskich

W ramach Prenumeraty WH Plus także:

  • 6 wydań magazynu Wiadomości Handlowe w wersji drukowanej i e-wydania
  • Raport:Lista 60 regionalnych i lokalnych spożywczych sieci handlowych – trendy, prognozy wyzwania dla małych sieci
  • Tygodniowy przegląd kluczowych informacji i analiz. W każdy piątek w twojej skrzynce e-mail.
  • Gwarantowane miejsce na webinarach organizowanych przez Wiadomości Handlowe
  • Rabat 30% na wybrane raporty WH MARKET

27. czerwiec 2026 21:33