15.02.2022/07:49

Zakaz handlu w niedziele. Inspektorzy skontrolowali ponad 250 sklepów, jedna z placówek działała jako zakład pogrzebowy

Zgodnie z zapowiedzią Głównego Inspektora Pracy, kontrolerzy przeprowadzili czynności sprawdzające wobec sklepów, w których "zgodnie z pozyskanymi informacjami" miał być prowadzony handel w niedzielę "niehandlową" 13 lutego. Okazało się, że sklepy skorzystały m.in. z wyjątków przewidzianych dla zakładów prowadzących działalność w zakresie kultury, a także z wyjątku dla... zakładu pogrzebowego. Znaczna część kontroli odbyła się w sklepach Intermarche.

Jeśli widzisz ten tekst, oznacza to, że wykorzystałeś limit 8 bezpłatnych artykułów w tym miesiącu lub próbujesz przeczytać artykuł premium, dostępny wyłącznie dla naszych Subskrybentów.
Wspieraj profesjonalne dziennikarstwo.
Wykup subskrypcję i uzyskaj nieograniczony dostęp do naszego portalu.

Kliknij i sprawdź wszystkie korzyści z bycia naszym Subskrybentem!

W ramach subskrybcji otrzymasz:
 • Dostęp do ekskluzywnych treści publikowanych wyłącznie na naszym portalu
 • Dostęp do wszystkich bieżących artykułów - newsów, analiz, raportów, komentarzy, wywiadów
 • Dostęp do całego archiwum artykułów na portalu wiadomoscihandlowe.pl - ponad 45 tys. materiałów dziennikarskich
 • Dostęp do wszystkich galerii zdjęć i materiałów wideo
 • Satysfakcję z przynależności do unikalnej społeczności ludzi ze świata handlu/FMCG skupionej wokół portalu wiadomoscihandlowe.pl - największego tego typu serwisu w Polsce
Dodaj komentarz

22 komentarze

 • Nickt 19.02.2022

  Żeby było jasne - to nie ja pisałem tylko POstkomuszy POdszyw.

 • Romek 17.02.2022

  @Ty nickt za peło były wolne sądy? Nie ośmieszaj się...proszę...bo jeszcze ktoś uwierzy...a w Dojczlandzie sedziów wybierają politycy więc jaka to niezawisłość?

 • Nickt 16.02.2022

  A dlaczego oszołomy pisowskie chcą zmuszać właścicieli małych sklepów do pracy w niedziele ? A dlaczego zmuszają do pracy w niedziele pracowników Orlenu ? Czy na stacjach niepowinno być tylko paliwo, automaty samoobsługowe i jeden człowiek do nadzoru ? A może chodzi o to aby Obajtek kupił sobie kolejne 40 nieruchomości bo mu mało tego co ma ?

 • Nickt 16.02.2022

  Ci co powołują się na Niemcy niech wiedzą, że w większości krajów ęuropy handel jest czynny w niedziele. Albo jest to zupełnie wolny rynek albo w jakimś stopniu uregulowany ale w sposób cywilizowany a nie przez nawiedzonych oszołomów i manipulatorów jak u nas. A może pis przywróci wolne sądy i trójpodział władzy jak w Niemczech skoro mamy ich naśladować. A może tak jak w Niemczech wprowadźmy podatek dla tych co uprawiają jakiś kult religijny ?

 • stefan 16.02.2022

  Dlaczego coraz czyściej zgadzamy się na to aby ktoś ustalał jak ma wyglądać nasze życie. Wolność wyboru w każdej dziedzinie życia jest podstawą człowieczeństwa. Dlaczego ciągle ktoś nam mówi co robić i kiedy. Dzisiaj nie ma ludzi do pracy więc to sklepy chcąc mieć otwarte niedziele muszą zaproponować np. lepsze stawki lub inne przywileje aby zachęcić do pracy w niedzielę. Po co wszystko palcem politycy i pseudo związkowcy poprawiają? Generalnie to Niemcy to zło ale w sprawie handlu w niedzielę to przykład do naśladowania. Za chwilę najwięksi otworzą sklepy autonomiczne i zacznie się bezrobocie i co wtedy pan Duda z solidarności (nie zasługują dzisiaj na duże S) powie. Zakaże robotom pracować w niedzielę.... życzę powodzenia. Czy ktoś słyszał aby Solidarność broniła ludzi przed Polskim Ładem? ja nie

 • PIS da wolność 16.02.2022

  PiS da Wam wolność.
  Nie dla pracy tak dla socjalu, nie dla oszczędzania i realnych stop procentowych, tak dla brania kredytów z oprocentowaniem poniżej inflacji.

  Rozdawnictwem, zadłużaniem i inflacją czerwona hołotę!

 • matrix 16.02.2022

  Pozamykać w weekendy wsio ale jak ludzie nie potrafią ze sobą rozmawiać i przebywać razem tylko spędzają te dni na zakupach to tak to puzniej wygląda że brakuje dni aby ze sobą spędzać jak najmniej czasu.Lepiej do marketu promocja 2 złote i kolejka jusz stoi a straci się w środku 300 lub 400 ale co tam była promocja zaoszczędzone 2 a stracone 300 taka to promocja.Poto by was tam przyciągnąć niestety kupujemy oczyma nie głową taka to rużnica.

 • matrix 16.02.2022

  Jestem za tym aby były otwarte 5 dni w tygodniu i finito tak jest w niemczech.I tam zakupy robią bez problemu.Ale w polsce nie czy to takie trudne chyba nie ale łazić za niczym i przewracać grzebać jak kura w pachu.Chyba z nudów.Wspułczuje panią i panom na kasach.Naprawde to jest kpina z praw pracownika i człowieka.Zamykć w sobote i niedziele.

 • Rena 16.02.2022

  I bardzo dobrze że są zamknięte. A jeśli właściciele małych sklepów chcą niech sami staną za ladą albo jeśli pracownik zgłosi chęć pracy w niedzielę to niech pracuje ale nie pod przymusem ( co napewno dzieje się ale w większości w dużych sklepach)

 • INGA 15.02.2022

  @wanda jak niedziele robocze to dla wszystkich , polacy mają prawo chodzić do lekarza 7 dni w tygodniu , urzedy też dla ludzi też powinny być pootwierane 7 dni w tygodniu od rana do wieczora, przedszkola powinny być pootwierane aby ludzie pracujący w niedziele mieli gdzie pozostawić dzieci. wtedy zobaczymy jak inaczej zaspiewacie

 • Gosc 15.02.2022

  Zmienić prawo pracy za niedzielę i święta wszyscy powinni dostawać dodatkowo prócz wynagrodzenia ,200 procent!!!!! I sam problem zniknie !!!!! A nie napychanie kieszeni wielkim biznesmenom!!!!!

 • Yaro 15.02.2022

  @Jarek, co do limitu 50 km/h napisałem "i tak", co nie znaczy, że to pochwalam. Stwierdziłem, jak to wygląda w praniu. Zakaz handlu a wolna niedziela mają ze sobą mało wspólnego, co mogę powiedzieć jako ktoś, kto pracował w hipermarkecie. Ruch się rozkładał na więcej dni i miałem ogólnie mniej roboty, nie wspominam o przeglądaniu po niehandlowej niedzieli towaru na straty. A i nawet weekendy był wolne, bo nie pracowałem we wszystkie. Z resztą nikt nie pracuje 7 dni w tygodniu, chyba że sam chce. Większość społeczeństwa popiera prawo do wolnej niedzieli, ale nie popiera zakazu handlu i wciskania przez garstkę lanserów i królewiczów życia ludziom na siłę, jak mają spędzać niedziele, a sami nie mają szacunku do innych, którzy pracują w niedziele. Większość ludzi u nas popierała wprowadzenie w zamian wyższych stawek nie tylko dla handlu i prawo do wolnych niedziel, a nie faworyzowanie jednej grupy. Bo co, inne zawody nie zasługują na wolną niedzielę?! Z korzyściami z poprzedniego systemu, to mów za siebie, bo wygląda na to, że stołek związkowy za nieróbstwo daje o sobie znać. Ja się urodziłem w II połowie lat 90. i nie miałem żadnej możliwości osiągać korzyści z tamtego systemu. Moja rodzina nie była oszczędzana przez pzpr, za którym pewni towarzysze u koryta tęsknią. Na wujka czaiło się SB i gdyby nie zdążył przed stanem wojennym uciec, to by zginął. Na babcię też się czaili. Pisząc "solidaruchy" nie mam na myśli tamtej Solidarności, w której byli członkowie mojej rodziny i z której niestety niewiele poza wspomnieniami ludzi z tamtych czasów nie zostało, tylko miałem na myśli Dudę, Śniadka, Bujarę, którzy wycierają sobie gęby tą prawdziwą Solidarnością i włażą w zad pisowi, wypinając się zadami do pracowników. Dobitnie pokazują to na każdym kroku. Oburzeni na samowolkę zagranicznych sieci, a sami do niej doprowadzili, marginalizując małe sklepy. Nadużywanie praw pracowniczych nie jest żadną nowością, nie tylko w handlu, a przez lata siedzieli cicho. Górnictwo też zdemolowali. Takimi szkodnikami gardzę. Nowym wałem tylko kolejny raz pokazali, za kim są, a na pewno nie za ludźmi pracy.

 • bez nicka 15.02.2022

  @Wanda Polacy też chcą załatwić sprawę w urzędzie w niedzielę.Kto pracuje cały tydzień to nie ma czasu na chodzenie po urzędach. Pasuje?

 • Didi 15.02.2022

  A dla mnie praca w niedzielę w sklepie to dodatkowy zarobek extra płatny. A dzień wolny mogę wziąć w tygodniu.
  Teraz mam wolną niedzielę, ale:
  do lekarza nie pójdę, urzędy zamknięte, nic nie załatwię, muszę brać dzień wolny oczywiście NIEpłatny lub dzień z urlopu.

 • Anulka 15.02.2022

  Jeżeli Solidarność wezwie księży na pomoc i da ofiarę w intencji wolnych niedziel to zwycięstwo zapewnione !

 • Jarek 15.02.2022

  @Yaro Widzę , że nic nie zrozumiałeś z mojego komentarza i to , że jak piszesz Polacy i tak jeżdżą niezgodnie z przepisami nie znaczy , że trzeba na to pozwalać bo tego chcą .Poza tym piszesz ,,solidaruchy"", a przecież nie tylko związkowcy chcą wolnych niedziel dla pracowników handlu , chce tego również część społeczeństwa .Co więcej określenie ,,solidaruchy " usłyszałem kiedyś od starszego SB-ka , który tak mówił jak prowadzili przesłuchania , tak więc trochę rozumiem twoją niechęć wynikającą chyba z utraty korzyści jakie były dla poprzednio rządzących i ich środowiska , mimo że ich hasłem przewodnim było ,,człowiek najwyższym dobrem narodu "

 • Gość 15.02.2022

  Do Jacka. Brawo brawo i jeszcze raz brawo. Do Wandy jezu czy tak ciężko pojąć ,że Polacy chcą odpocząć w niedziele . Dla mnie nic nie musi być otwarte. Żadne kina,restauracje itp. jest tak drogo,że przy tych cenach to człowiek staje na głowie aby starczyło na opłaty i podstawowe zakupy. Tylko proszę nie pisać że służbą zdrowia pracuje czy policja lub straż pożarna. To jest instytucja państwowa, która musi być w gotowości. Bez zakupów w niedziele człowiek przeżyje. No chyba, że ktoś ma depresję z tego powodu to radzę konsultacje z lekarzem psychiatrą

 • Yaro 15.02.2022

  @Jarek, Polacy jeżdżą i tak w zabudowanym więcej niż 50 km/h bez problemu, a niejeden małolat pił alkohol. Pracownicy stacji paliw, gastronomii, kin, teatrów, parków rozrywki też chcieliby mieć wolne, ale solidaruchy mają ich gdzieś. Ot i całą ich troska o ludzi pracy. Jak przepychano nowy wał, to siedzieli cicho, a jak się odezwali, to piali z zachwytu, że składkę związkową odliczą od podatku. Za to w temacie składki zdrowotnej siedzieli chicho.

 • Jarek 15.02.2022

  Do Wandy
  Polacy chcą też jeździć w terenie zabudowanym więcej niż 50km/h , chcą palić marihuanę , chcą pić alkohol poniżej 18 roku życia , chcą imprezować po 22:00 kiedy sąsiedzi śpią , chcą załatwić sprawę w Urzędzie Miasta czy też Zusie w niedzielę bo w tygodniu pracują i nie mają na to czasu .Polacy tego wszystkiego chcą , a nie mogą i jest to dla nich niezrozumiałe tak jak dla Ciebie to co komentujesz .

 • gizmo 15.02.2022

  jaki to sklep zakład pogrzebowy niema nazwy , pewnie nie podali żeby nie było tam pielgrzymki mocherów

 • toJA 15.02.2022

  A to kontrolerzy nie musza mieć wolne w niedzielę :D ??

 • Wanda 15.02.2022

  Jezu, Polacy chcą robić zakupy w niedziele, czy to tak trudno pojąć solidaruchom??

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także