22.10.2018/15:29

Zakaz handlu w niedziele nie powstrzymał deweloperów. Szykuje się rekordowy rok

W tym roku do użytku oddanych zostanie najwięcej mkw. powierzchni handlowej od trzech lat - wynika z analizy Cushman & Wakefield. Dzieje się to pomimo wprowadzenia częściowego zakazu handlu w niedziele.

Planowana podaż na koniec 2018 roku powinna osiągnąć rekordowy w ostatnich trzech latach poziom wynoszący ok. 490 000 mkw. 52 proc. tej powierzchni zostanie oddane w miastach powyżej 400 000 mieszkańców, a 42 proc. w miejscowościach poniżej 100 000 mieszkańców.

- Po trzech kwartałach 2018 roku wartość transakcji na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce zbliżyła się do granicy 5 mld euro, czyli wartości osiągniętej w całym 2017 roku. Największym zainteresowaniem inwestorów nadal cieszyły się nieruchomości handlowe. Wolumen transakcji w tym sektorze wyniósł 2,14 miliarda Euro, czyli 45 proc. wartości wszystkich inwestycji. Łączna powierzchnia obiektów handlowych, które zmieniły właściciela w 2018 roku to ponad 1,24 miliona mkw., czyli 8,5 proc. całkowitej powierzchni handlowej w Polsce. 55 proc. wartości transakcji centrami handlowymi w regionie Europy Środkowo-Wschodniej to wolumen zanotowany w naszym kraju – wskazuje Jakub Budych, starszy konsultant w dziale rynków kapitałowych Cushman & Wakefield.

– Bieżący rok może okazać się rekordowym, pod względem wolumenu transakcji, w całej historii polskiego rynku nieruchomości komercyjnych. Ostateczny wynik będzie jednak zależał od tego, czy uda się zrealizować transakcje zaplanowane do końca roku. Awans Polski do grupy rynków rozwiniętych według FTSE Russel dodatkowo wzmacnia zainteresowanie inwestorów naszym rynkiem i świadczy o tym, że jesteśmy postrzegani jako atrakcyjne, a zarazem bezpieczne, miejsce do lokowania kapitału – dodaje Jakub Budych.

Na koniec września br. łączne zasoby powierzchni handlowej w Polsce wyniosły ponad 14,4 mln mkw. i w raportowanym okresie powiększyły się o zaledwie 20 000 m kw., za sprawą oddanych do użytku dwóch nowych marketów DIY - Leroy Merlin w Tarnowie i Castorama w Grudziądzu oraz rozbudowy parku handlowego Dekada w Grójcu. Na rynku mniejszych centrów i parków handlowych (poniżej 5 000 m kw.) zasoby powiększyły się o kilka nowych obiektów, m.in.: Vendo Park w Chodzieży, Park Handlowy w Olecku i Park Handlowy w Radomsku.

Aktywność deweloperów skupia się zarówno na największych miastach, jak też na mniejszych miastach i miejscowościach z populacją wynoszącą poniżej 100 000 mieszkańców. Ponad 800 000 m kw. powierzchni handlowej jest obecnie w trakcie realizacji lub ma wydane pozwolenie na budowę. Prawie 40 proc. tej liczby zostanie oddane do użytku do końca bieżącego roku. Planowana podaż w 2018 roku powinna wynieść łącznie około 490 000 mkw., co będzie najwyższym wynikiem od trzech lat. W dużych aglomeracjach dominują duże centra handlowo-rozrywkowe (np. Galeria Libero w Katowicach z planowanym otwarciem w październiku 2018), koncepty wielofunkcyjne (np. Centrum Praskie Koneser) lub rozbudowy obiektów (np. Atrium Promenada w Warszawie z otwarciem nowej powierzchni w czwartym kwartale 2018). Natomiast w mniejszych miastach powstają głównie niewielkie obiekty, parki handlowe lub centra convenience.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.