27.03.2017/10:40

Zakaz handlu w niedziele: w oficjalnym stanowisku rząd jest generalnie "za", ale zgłasza mnóstwo uwag i wątpliwości

Zbyt szeroka definicja pojęcia "centrum logistyczne", zagrożenie w dostępie do usług pocztowych, negatywne skutki dla podróżnych komunikacji publicznej, giełd i placów targowych, rynków hurtowych i producentów rolnych - to tylko niektóre uwagi rządu do projektu obywatelskiego. Wątpliwości dotyczą też handlu online, vendingu oraz franczyzy.

W poniedziałek 27 marca Rząd RP przesłał do Sejmu oficjalne Stanowisko do obywatelskiego projektu ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele (druk nr 870). Zwraca w nim uwagę, że projektowana ustawa ma bardzo szeroki zakres zastosowania, zarówno przedmiotowy, jak i podmiotowy. Obok kwestii zakazu handlu w niedziele i częściowego zakazu pracy w Wigilię Bożego Narodzenia oraz w Wielką Sobotę, reguluje ona także zakaz wykonywania w tym czasie innych czynności sprzedażowych, których definicja znacznie wykracza poza czynności powszechnie kojarzone z handlem, jak również dotyczy podmiotów świadczących usługi na rzecz handlu, np. centra logistyczne czy centra dystrybucyjne.

Rząd zdaje sobie sprawę, że ograniczenie handlu w niedziele jest ważnym społecznie zagadnieniem, ponieważ będzie wpływał także na sposób spędzania czasu przez Polaków, a także na poziom konsumpcji. Ograniczenie handlu w niedziele może prowadzić do wzmocnienia więzi społecznych, szczególnie rodzinnych. Może również zwiększyć aktywność obywateli, co powinno przełożyć się na większy popyt na usługi turystyczne, kulturalne czy sportowe. Jednak rezultaty zmian regulacji zależeć będą od szczegółów wprowadzanych rozwiązań, a także sposobu reakcji na te zmiany ze strony konsumentów i przedsiębiorców.

Jak wynika z badania CBOS, na zadane pytanie, czy popiera Pan/Pani wprowadzenie zakazu handlu w niedziele, przy czym otwarte mogłyby być sklepy, w których sprzedaje sam właściciel, stacje benzynowe, piekarnie, kioski i apteki, natomiast część niedziel miałaby być w ogóle wyłączona spod zakazu handlu – zdecydowanie za takim rozwiązaniem opowiedziało się 34% badanych, raczej poparło takie rozwiązanie 27% badanych, natomiast przeciwnych takiemu rozwiązaniu było 32% badanych. Istotne jest zatem rozważenie, na ile słuszne, uzasadnione ekonomicznie i społecznie, a także oczekiwane przez obywateli, jest przyjęcie rozwiązań prawnych przewidujących bardzo szerokie, wprowadzenie takich zakazów.

W ocenie Rządu ingerencja ustawodawcy w zasady funkcjonowania placówek handlowych powinna zmierzać do pogodzenia interesów różnych środowisk. Handel stanowi ważną część gospodarki – zgodnie z informacją GUS w 2015 r. jego udział w PKB wyniósł 15,7%. Zgodnie z danymi Eurostatu, w 2015 r. w handlu pracowało ok. 2,3 mln osób, z tego w handlu detalicznym ok. 1,5 mln osób. Z Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) wynika, że w 2015 r. liczba sprzedawców i kierowników sprzedaży w marketach pracujących w niedzielę wyniosła 377 tys. osób. W niedziele pracują również przedstawiciele innych zawodów, których miejsca pracy są związane z aktywnością podmiotów prowadzących działalność handlową. Ograniczenia w handlu mogą wpłynąć na pracowników otoczenia logistycznego placówek handlowych, w szczególności na personel firm transportowych realizujących dostawy produktów, pracowników magazynów, sprzątaczy, czy też pracowników ochrony zatrudnionych w placówkach handlowych.

Dodaj komentarz

4 komentarze

 • exc 30.03.2017

  No chyba nareszcie Pani premier zaczęła czytać ustawy albo ktoś mądrzejszy podszepnął że może jednak nie warto przepychać ustawę w tak absurdalnym kształcie

 • Karol 29.03.2017

  Pomieszanie z poplątaniem, Ci z Solidarności sami się przyznali do błędu.

 • gość 28.03.2017

  Kiedyś sklepy nieczynne były w niedzielę i nikt z tego powodu nie umarł z głodu, więc dlaczego teraz tak nie może być. Każdy kto nie pracuje w handlu to nie wie jak to jest siedzieć w pracy, gdy inni niedziele spędzają z rodziną. Dlaczego nikt nie zapyta o zdanie samych zainteresowanych.

 • Jan 27.03.2017

  Niech wprowadza zakaz to szybciej ich ludzie pogonią

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.