18.05.2017/16:08

Zakaz handlu w niedziele wydłuży korki i zwiększy liczbę wypadków?!

O sprawę potencjalnego wpływu zakazu handlu w niedziele na liczbę wypadków i korków drogowych zapytaliśmy także Katarzynę Przybylską, szefową marketingu z NaviExpert – firmy, która stworzyła aplikację nawigacyjną o tej samej nazwie. Zdaniem Przybylskiej, ewentualna zawierucha na drogach po wprowadzeniu zakazu handlu w niedziele nie potrwa długo.

– Pierwszy tydzień po ewentualnych zmianach rzeczywiście może zaowocować większym zamieszaniem i trochę większym ruchem na przysklepowych parkingach od poniedziałku do soboty. Jak jednak pokazują nasze dotychczasowe obserwacje, kierowcy bardzo szybko dostosowują się do nowych sytuacji i potrafią zmieniać swoje przyzwyczajenia – podkreśla Przybylska.

Jak dodaje przedstawicielka NaviExpert, Polska "stoi galeriami handlowymi i supermarketami", obecnymi w każdych dzielnicach. – Ruch zapewne się rozłoży. Być może większą popularność zyskają także zakupy z dowozem do domu – przewiduje Przybylska.

O komentarz poprosiliśmy również Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie. – Niewątpliwie wprowadzenie zakazu handlu w niedzielę może skłonić klientów do zakupów w inne dni tygodnia, co może wpłynąć na zwiększone natężenie ruchu. Bez szczegółowych analiz trudno jest jednak oszacować możliwą skalę tego zjawiska oraz to, czy wpłynie to na utrudnienia w ruchu – odpisał nam rzecznik prasowy ZDM Mikołaj Pieńkos.

Z ubiegłorocznych badań Mytaxi.pl wynika, że tylko 3 proc. Polaków uważa, iż w ich mieście nie ma żadnych problemów z przemieszczaniem się. Na zbyt duże korki w swoim mieście narzeka 2/3 naszych rodaków. Deloitte w raporcie przygotowanym w tym samym roku na podstawie danych z 2015 r. twierdziło, że statystyczny mieszkaniec-kierowca z jednego z siedmiu największych miast traci w skali roku ponad 3,3 tys. zł stojąc w korkach.

W stanowisku przesłanym do Sejmu ECR Polska ostrzega nie tylko przed większymi korkami i większą liczbą wypadków, ale także przed innymi potencjalnymi skutkami ograniczenia handlu w niedziele. Jak wskazuje organizacja, jeśli przepisy wejdą w życie w proponowanym obecnie brzmieniu, to skutkiem tego będzie m.in. ograniczenie zatrudnienia w firmach, zmniejszenie sprzedaży oraz zmniejszenie wpływów do budżetu państwa z tytułu podatków VAT i CIT. ECR wśród potencjalnych negatywnych skutków nowych przepisów wylicza także: ograniczenie produkcji w Polsce i przeniesienie części produkcji za granicę, zwiększenie kosztów związanych z magazynowaniem, zmniejszenie dostępności artykułów na półkach, jak również wzrost cen.

Dodaj komentarz

4 komentarze

 • dino 19.05.2017

  Morawiecki się martwi o miejsca pracy i nie chce zamykać sklepików na stacjach benzynowych - a pewnei nie wie, że w sklepach franczyzowych pracuje 500 tys. Polaków i to dopiero będzie cios dla rynku pracy, jak one się zamknką

 • DrHouse 18.05.2017

  Coraz lepsze te anty zakazowe domysły... już jutro usłyszymy coś w rodzaju: "W wolne niedziele krowy nie będą dawać mleka".

 • miko 18.05.2017

  Tyle jest wyjątków w tej ustawie, czyli jest jakaś niedopracowana, PiS powinien odrzucić ten projekt i przygotować coś bardziej odpowiadającego oczekiwaniom klientów, właścicieli i pracowników

 • 13 18.05.2017

  LOL

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.